Veckans problem v50 (OT)

Blade

G'day Mate
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Sörbäck
Hoj
Hojlös
Problemet v48:
Om man lyckas alstra två vågor som följs åt med exakt samma starttid, startpunkt, utbredningsriktning, hastighet och amplitud men som ligger i motsatt fas så släcker de ut varandra. Ändå har man initierat en viss mängd energi gånger två. Vart har denna energi då tagit vägen?

Förslag på Svar:
Om du alstrar två vågor med samma utbredningsriktning, hastighet och amplitud i samma punkt (vilket kan vara lite svårt att lösa rent praktiskt) så har man faktiskt inte initierat energi alls eftersom de båda våggeneratorerna då 'går på tomgång' och inte kräver den energi som behövs om endast en är igång.

Säg att vi skapar vågorna genom att ha två cylindrar förbundna med ett rör. Vatten är vätska i dessa cylindrar och rör. Röret i högra kanten kan sedan anslutas till en tank där vågorna skall hamna.

Om dessa cylindrar arbetar i motfas kommer inga vågor att alstras, men om en stängs av erhålls vågor.

När endast en arbetar kommer den att behöva pressa ut och suga in vatten genom röret till tanken och bilda vågorna, det går givetvis åt en viss energi till detta.

När båda arbetar i motfas kommer de endast att pressa över vatten till varandra, vilket inte alstrar någon vågenergi och inte heller kräver så mycket energi att göra (endast friktion och lite andra förluster). Den del av arbetet som ger vågenergi behöver aldrig utvecklas överhuvudtaget.


Fråga v 50:
Är det teoretiskt möjligt att bygga en farkost som med hjälp av elektromagnetism använder jordens magnetfält för att motverka gravitationen och på så vis sväva tyngdlöst?
 
Last edited:
V48: Är du slug eller? Håller inte med.

V50 Japp, möjligt, men går åt mycket energi för att alstra magnetfältet alt att kyla magneter. Kolla dom svävande supraledarna så har du tekniken där.
 
Hmm, så vem hade rätt på förra frågan egentligen? Minns att det var livliga diskussioner.
 
berggren_martin skrev:
Hmm, så vem hade rätt på förra frågan egentligen? Minns att det var livliga diskussioner.

Orkar inte reda ut det....den som tycker sig ha sagt rätt svar får slå sig på bröstet och ta en sup ikväll!!
 
UrbanTiger skrev:
Mitt exempel med förstärkarna och högtalaren är ju i princip samma :yoparty

Man har ju hört biltillverkare som spånat om att ha högtalare som sänder ut motvågor mot de störande bruset och vägljudet för att få en "tystare" kupé i bilarna!
Samma princip!!
 
På prestanda hade dom en helikopter en gång, modell STOR


PÅ gyroproppelern så hade dom olika många vingar på olika sidor, vilket gjorde att ljudvågorna tog ut varandra och rotorn gick tystare... sa dom :D
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top