Eftersom du verkar tycka det är viktigt med Nationalidioternas historia så tog jag till mig av det konstruktiva inlägget och tittade lite på Wikipedia, där står bl.a. om Nationaidioterna:
Partiet vill bland annat enligt sitt program:
värna om Sverige genom att skapa en etniskt homogen nation. Invandringen ska stoppas så att invandrarna inte assimileras i den svenska befolkningen.
att kulturen ska vara traditionellt svensk, vilket innebär att moskéer, vissa konstverk och byggnader ska förbjudas.
att utländska institutioner eller företag inte skall få äga stora opinionsbildande organ (företag, massmedia, etc.).
att samhället ska bygga på vad man menar vara "sunda familjeideal". Samhället ska aktivt främja traditionell heterosexuell familjebildning, och inte ge "samhälleligt erkännande" till "perverterade familjformer".[1]
Dagspolitiska frågor
Stoppa invandring från länder "utanför den västerländska kulturkretsen" till Sverige
Förbud att utföra plågsamma djurförsök.
Stoppa utförsäljningen av svenska företag till utlandet.
Nej till homoadoptioner.
Utträde ur EU.
Nej till EMU.
Det är alltså en blanding av kommunister och nazister, historiens mest korkade ideolgier som sakll samsas i någon typ av landsbygdsparti lett av en familj med alkoholproblem. Ja, de lär ju inte vara något vidare stort hot mot samhället direkt.
Skulle gissa att Säpo slutat bevaka den inavlade familjen i Torsåker eller var de nu håller hus för länge sedan, de får på sin höjd en rapport från socialen när de betalat ut socialbidraget till Nationalidiotiska familjen.
I övrigt, vad är det med nazister och djurförsök egentligen? Inte en fråga till dig specigfikt men du kanske vet ändå.
Vet någon varför nazister vill värna värdelösa hamstrar men tycker man ska dissikera människor levande?
"...utförde Mengele mycket grymma experiment på lägerfångarna. Bland annat hade han en förkärlek för dvärgar och tvillingar, s.k. Mengeles Zwillinge vilka han bl.a. bytte blod på. Även vivisektion utfördes på fångarna. Ytterligare utfördes experiment på ögon där Mengele genom olika metoder försökte ändra ögonfärg från brun till blå, bl.a. med bläckinjektioner, han injicerade till exempel kloroform direkt in i hjärtat, så att Mengele kunde utföra försök med färska lik. Många av de "patienter" som överlevde Mengeles experiment blev svårt skadade och led av invalidiserande smärtor."