Varför "tomgångshäng"?

Remo

a million miles away
Gick med
28 Jul 2004
Ort
Hellhole
Hoj
GSX-R1000, -03
Var ute häromdagen och gasade ganska friskt med hojen en längre sträcka.

När jag sedan stannade upp så hängde tomgången upp sig kring 1500 rpm och var ojämn, itället för normala ca 1000 rpm.

Stod still ett tag för att se om den skulle sjunka men icke, och att varva upp motorn hjälpte inte heller. Stannade därefter motorn och strax efter slog kylfläkten igång.

Min fråga innan jag börjar kolla upp tjuvluft, vakuumslangar mm är:

Finns det någon som direkt kan tipsa vad detta "tomgångshäng" beror på, innan jag börjar ev. felsökning?

Hojen är en -00:ans ZX-9R
 
Alla mina cyklar har alltid igenom tiderna varit så. När dom är riktigt tokvarma så är tomgången högre än normalt. Men å andra sidan så har alla mina hojar varit lite för fett bestyckade, kanske har med det att göra. Fast jag tror att det har med att den inre friktionen minskar pga att oljan är riktigt varm och när motorn går lättare så ökar tomgången.
 
Tackar för snabba svar. :tummenupp

Min tanke var om det fanns något speciellt som kunde (brukar) lossna, läcka eller orsaka detta problem på ZX-9:or, dvs någon typ av "standardfel" att direkt kolla upp.
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top