Varför svara ingen som annonserar ut sin MC

Jag föredrar att ringa på annonser, jag föredrar även att folk ringer mig när jag säljer något. Skriver då "nås säkrast via telefon". För övrigt är det en konst att vara en skicklig säljare.
 
Tja, jag hjälpte en man att lägga in en annons på blocket häromdan. Han är 89 år och har ingen dator. Varken nu eller 1995. Men telefon har han haft sen den svartvita tiden.

Det kan vara en orsak...

å han sålde alltså en polka retta?
 
Kan ju vara så att det har varit väldigt många som ringt och varit oseriösa, då kan man ju förstå att säljaren inte orkar svara på ett tag. Vet själv hur det är när man ska sälja nån bil i 5-10.000:- klassen, man blir totalt nerringd av babbar som ska köpa bilen på studs men sen aldrig kommer och tittar ens.
 
Vill man inte sälja så slipper man:-)
Dock så tyckte jag det var lite i senaste laget när det började rulla in sms med frågor om reg nr och "sista pris" vid 1 på natten haha
 
Tycker det är för jävligt. Jag brukar alltid maila först, för o se ifall den är kvar... Maialde 7 stycken förra veckan, 2 svarade...
 
Det värsta tycker jag är annonser där annonsören inte skriver sitt namn utan skriver varan som namn. Tex "Inlagd av YamahaR1", hur seriöst är det?
Inte så lite suspekt, direkt börjar man fundera på om den är stulen eller byggd av stulna delar osv. Nä, skriv ditt namn eller behåll ditt stöldgods!
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top