Varför Kraschpuckar?

håkanbråkan

Ny medlem
Gick med
27 May 2006
Ort
Kungälv
Hoj
2006, Suzuki GSR
Jag funderar på att köpa ram-kraschpuckar till min Blade, men har börjat fundera på vad man egentligen skyddar i och med detta.

Kåpor tar ju helt klart första smällen vid marksyning, men vilka delar på hojen klarar sig genom montering av rampuckar.

Har någon mer rutinerad tips och svar?
Är det idé att skaffa puckar även till fram o bakhjulens infästbultar?

mvh Håkan
 
håkanbråkan skrev:
2543697Kåpor tar ju helt klart första smällen vid marksyning, men vilka delar på hojen klarar sig genom montering av rampuckar.
Puckar i övre motorfästet i kombination med puckar i svingbulten ger bra skydd för ramen. Om puckarna har rejält utstick så räddar de även kopplingskåpa och generatorkåpa. Sedan finns det vissa som påstår att puckar kan göra mer skada än nytta om de hakar i någonting, men den aspekten går jag inte in på.
Puckar på fram- och bakhjulsaxel är självklart bra. Alltid slipper man nån repa :tummenupp
 
håkanbråkan skrev:
2543697 Jag funderar på att köpa ram-kraschpuckar till min Blade, men har börjat fundera på vad man egentligen skyddar i och med detta.

Kåpor tar ju helt klart första smällen vid marksyning, men vilka delar på hojen klarar sig genom montering av rampuckar.

Har någon mer rutinerad tips och svar?
Är det idé att skaffa puckar även till fram o bakhjulens infästbultar?

mvh Håkan

Puckar i Främre motorfästet + bobbiner av "puck" modell kan skydda ram mm från jobbiga skador.

Jag har sett ett antal hojar klara sig förhållandevis bra på puckar.
Den 10án jag la i sommras hade puckar och klarade sig klart bättre med dessa än utan. Att kåporna åker är ialla fall billigare än att hela ramen blir full av skit !
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top