Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Avelin skrev:,,en liten frågan angående bilden,, varför dubbla bromsslangar till samma ok?
Vad är funktionen med det?
Vid en korrekt låsning för flygplan skulle den övre bulten/skruven ha låstråden till höger på bilden och den nedre bulten/skruven till vänster. Förklaringen är enkel. Om man försöker skruva loss skruven så ska den inte gå att rubba ur sitt läge när låstråden håller emot. Har man låst den helt rakt så går det att vrida skruven en bit innan tråden tar emot. Lycka till med låsningarna!Mr Helmut skrev:Det här är för att skruvar inte ska skruva ur sig?
Har dom borrat hål i bulten eller hur fäster man upp ståltråden???
Har namnet på tungan men kommer inte på det.
![]()
Ok, jag har hört historien flera gånger från olika personer som både känner Watz och själva har kört länge men det kan ju vara en skröna i alla fall.Catman skrev:regeln fanns innan Watz gjorde sin flygtur -00
Jag började race -97 och då fanns regeln....
Snygg poseHanneZ skrev:Najning?
Det är väl krav om man ska rejsa med hojen...

bsajanne skrev:Vid en korrekt låsning för flygplan skulle den övre bulten/skruven ha låstråden till höger på bilden och den nedre bulten/skruven till vänster. Förklaringen är enkel. Om man försöker skruva loss skruven så ska den inte gå att rubba ur sitt läge när låstråden håller emot. Har man låst den helt rakt så går det att vrida skruven en bit innan tråden tar emot. Lycka till med låsningarna!
Sledge B skrev:Fan oxå.. =) hade inte kunnat messerschmittat bättre själv.. Låsningen på bilden hade inte varit ok i ett flygplan.
Borde det inte finnas andra typer låsningar som är godkända?
Catman skrev:regeln fanns innan Watz gjorde sin flygtur -00
Jag började race -97 och då fanns regeln....
Jugge_c skrev:...jag jobbar med det dagligen (jetmotorer).![]()
Mvh Jugge
Vart jobbade du då?Psychodad skrev:Får man fråga var? Finns ju inte så många alternativ i stockholmstrakten, så jag kan ju gissa själv i och för sig... Är det VAES i Bromma så jobbar vi troligen snart på samma ställe. Har varit därifrån i snart 3 år, men är troligen på väg tillbaks i närtid.
jaha, så alla biltilverkare som använder loctite på sina bultar till bromsoken mm har alltså gjort fel?elwe skrev:Behöver man använda LocTite eller liknande på ett skruvförband större/lika M8 så är förbandet felkonstruerat!
Jugge_c skrev:Vart jobbade du då?
För 3 år sedan var jag produktionsledare för modul JT8. Nu har jag börjat meka igen, jobbar nu i provhuset![]()
Dom kallar mig "Ragge" på jobbet.....

Fredde Meck skrev:jaha, så alla biltilverkare som använder loctite på sina bultar till bromsoken mm har alltså gjort fel?
Presentera dina idéer för dom , vem vet du kanske blir rik.
...eller inte....
elwe skrev:Nej, de har nog inte tänkt fel. Problemet är att när du konstruerar en maskin med säkerhets-issues så måste du ta hänsyn till hur den kommer att hanteras, mekas med och allmänt utsättas för på olika verkstäder, under sin livcykel.
Det är lättare att föreskriva "låsvätska" än att kräva att den dras med rätt moment. Obs, det räcker INTE med en momentnyckel för att det ska bli rätt moment ... det krävs en hel del utbildning av dem som använder verktyget också ... tro mig.
Låsvätska är en andra klassens lösning!
Sparsamt, men det används.Jugge_c skrev:Jag kan intyga att låsvätska även används inom flygindustrin....Sparsamt, men det används.
-och ja, det krävs utbildning för hur en momentnyckel används. Även hur man trådlåser.

Jösses, är du på riktigt eller?elwe skrev:Hindrar inte att det är en andra klassens lösning![]()
Det har jag också.elwe skrev:Obs, det räcker INTE med en momentnyckel för att det ska bli rätt moment ... det krävs en hel del utbildning av dem som använder verktyget också ... tro mig.
nån som var vaken på licenskursen =)Neutral skrev:Najningen av bromsoken i det svenska reglementet kom till när Fredde Watz körde rakt fram i Bergskurvan på Sviestad med lösa ok efter stressmeck. Han bröt nacken men överlevde för att bryta många fler ben.
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |