Vann över p-vaktbolag

Harmon Rabb

Gudomlig sporthojare
Gick med
1 May 2004
Ort
Helsingborg
Hoj
Ducati
Q-Park är ett etablerat bolag även här i Sverige. Har ofta sett klagomål mot dem och många andra privata p-vaktbolag. Känns skönt att någon kan bränna dem på näsan. För en annan hade det nog varit jobbigt att driva fallet hela vägen även om man känt att man behandlats fel. Hur ofta skulle inte ett p-vakten säga till dem som parkerar att de gör fel och riskerar böter istället för att gömma sig i en port tills ägaren försvunnit runt hörnet?

http://vlt.se/nyheter/omvarlden/1.781470-idog-norrman-blev-p-hjalte
 
Uuuunderbart att han drog det så långt! :D :tummenupp
 
På 70 möjligen 80talet fanns det en organisation som med frivilligt skänkta pengar tryckte upp broschyrer och skickade ut tips på hur man kunde slippa betala P-böter, och om man ändå tvingades att betala fanns det ytterligare tips på hur man kunde göra det på besvärligaste möjliga vis, bland annat genom att betala med frimärken i så låg valör som möjligt (frimärken var fram tills nyligen ett godkänt betalningsmedel)

Någon som vet om gruppen/organisationen finns kvar?
 
bland annat genom att betala med frimärken i så låg valör som möjligt (frimärken var fram tills nyligen ett godkänt betalningsmedel)

Hade mer än gärna betalt mina p-böter med frimärken i låg valör genom åren om någon bara informerat mig om saken.
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top