Valrörelsen 2026

Vilket parti har jag mest gemensamt med och kommer sannolikt rösta på?

  • Socialdemokraterna

  • Vänsterpartiet

  • Miljöpartiet

  • Centerpartiet

  • Folkpartiet

  • Kristdemokraterna

  • Moderaterna

  • Sverigedemokraterna

  • Medborgerlig samling

  • Partiet nyans


Results are only viewable after voting.
AFS fick preleminärt 0.25 %, dvs tom sämre än förra valet då de fick 0.26%. Kan säkert förändras lite på kvarvarande röster men det som svider mest är nog att Elsa Widdings parti Ambition Sverige preliminärt fått 0.27%. Kasselstrand är alltså inte ens störst bland avhoppade/uteslutna SDare. Även örebropartiet lyckades bättre än AFS.
 
Låt oss hoppas att Kristersson lyckas locka tillbaka C till "the dark side"... :gnissla :hihi Landar vi nu i att de tvingas välja mellan V och SD så får man ju hoppas att även de kan övertygas om vad som är minst skadligt för landet. SD må ha backat, men de är fortfarande större än både C och V tillsammans. Vilka centern borde backa om de nu tvingas välja mellan dessa känns ju därmed egentligen hyfsat glasklart kan jag tycka... De kan antingen hoppa tillbaka till alliansen och stötta en enad högerregering med klar majoritet, eller så kan de välja att ingå en splittrad vänsterregering full av värdelösa kompromisser och som knappt ens kommer upp i någon majoritet över huvud taget utan som kan fällas av minsta lilla dispyt mellan partierna eller till och med bara någon enstaka politisk vilde. Oavsett vilket håll de vänder sig åt har de arslet bak, de kommer troligen tvingas svika minst ett av sina aldrig mest heliga löften (att aldrig regera ihop med varken V eller SD) så man kan ju iallafall hoppas att de väljer att svika det löftet som resulterar i minst dåliga följder för landet.
Ur C perspektiv blir det skit vad de än väljer, så de kommer att välja att inte välja. Istället hoppas de på att V eller SD ska vika sej och avstå sitta med i regering. Det kommer nog inte hända så situationen är låst och vi har politiskt kaos att se fram emot den närmaste tiden. Givetvis kommer C inte ta något ansvar för detta.

Själv är jag rätt uppgiven när det gäller Sveriges riksdagspartier, men jag ser hellre en rödgrön regering än ingen alls.
 
Jag också, precis som jag gärna ser att de avstår från könsstympande kirurgiska ingrepp innan de är mentalt mogna att fatta dylika irreversibla och livsändrande beslut :tummenupp

Det var aldrig tal om några könsstympande kirurgiska ingrepp för 12 åringar.
 
Glöm det (tyvärr)
De väljer utifrån vad som är bäst för sig själva.
Landet struntar de ju i…
Jag säger absolut inte att det är särskilt troligt, bara att man alltid kan hoppas... Just nu verkar det ju vara den enda möjligheten vi har att hoppas på, förutom omval då.

Det var aldrig tal om några könsstympande kirurgiska ingrepp för 12 åringar.
Fast driver man igenom att de ska få bestämma sitt eget juridiska kön vid 12 år så är nog inte godkännandet av könsafformerande kirurgiska/kemiska ingrepp särskilt långt borta efter det.
 
Fast driver man igenom att de ska få bestämma sitt eget juridiska kön vid 12 år så är nog inte godkännandet av könsafformerande kirurgiska/kemiska ingrepp särskilt långt borta efter det.

Låter man folk köra motorcykel så är det nog inte särskilt långt borta att dom bildar gäng som rånbögmördar folk efter det
 
V har kongressbeslut på att inte stödja S utan att själva få sitta med.
V ställde sitt krav innan C.
V fick fler röster än C.
Med det sagt hoppas jag V har balls nog att inte vika så C får stå där och äta sin egen skit
 
Låter man folk köra motorcykel så är det nog inte särskilt långt borta att dom bildar gäng som rånbögmördar folk efter det
Fast nu halkade du väl lite väl bland associationerna... :dummer

För det första tror jag ju knappast att det främst är det gemensamma intresset för hojåka som får kriminella mc-gängmedlemmar att slå in på brottets bana om vi säger så, om det inte är hojar så samlas de nog lika gärna runt något annat och ägnar sig åt samma verksamhet.

Däremot är det nog inte många som plötsligt bara råkar låta sig könskorrigeras utan en underliggande och direkt kopplad anledning, och att få bestämma att man ska tillhöra ett annat kön än det man fötts tills redan vid 12 års ålder minskar nog inte den impulsen... Får man däremot ett par år till på sig att mogna och fundera på saken så kanske man landar i en annan slutsats.

Vill man nu nödvändigtvis bli en motorcyklande rånbögmördare så måste man oavsett ha fyllt 18 för att få ta körkort, och även om man som kriminell kanske skiter blankt I huruvida man kör lagligt eller ej så är det nog oavsett inte jättemånga som slutgiltigt fattat just det specifika beslutet redan vid 12 års ålder.
 
Fast nu halkade du väl lite väl bland associationerna... :dummer

Det var du som började svammla om att 12 åringar skulle göra livavgörande operationer, och sedan långsökt försöka sy ihop det med att få ändra lite på ett papper leder till....

Jag fattar inte varför DU ska lägga dig i vad andra människor gör i sina liv som inte påverkar dig på ett enda jävla sätt.

Finns det homosexuella och transor i staden jag bor, ja, påverkar dom mitt liv? Inte det minsta.

Förövrigt är det väldigt få transor som gör några livändrande operationer ens som vuxna, vissa lägger till silikonuttar, andra opererar bort riktiga tuttar, väldigt få bygger om nederdelen, dels för att det inte är så viktigt för att kunna LEVA som det andra könet, dels för att resultatet sällan blir bra.

Ska vi börja lägga oss i tuttoperationer måste ju det i rimlighetens namn gälla även på dom som föds som tjejer och tycker att dom har för stora/små tuttar

Och i ärlighetens namn borde vi ju begränsa rätten till alla utseendeförändrande ingrepp, som falukorvsläppar och tatueringar
 
Det var du som började svammla om att 12 åringar skulle göra livavgörande operationer, och sedan långsökt försöka sy ihop det med att få ändra lite på ett papper leder till....

Jag fattar inte varför DU ska lägga dig i vad andra människor gör i sina liv som inte påverkar dig på ett enda jävla sätt.

Finns det homosexuella och transor i staden jag bor, ja, påverkar dom mitt liv? Inte det minsta.

Förövrigt är det väldigt få transor som gör några livändrande operationer ens som vuxna, vissa lägger till silikonuttar, andra opererar bort riktiga tuttar, väldigt få bygger om nederdelen, dels för att det inte är så viktigt för att kunna LEVA som det andra könet, dels för att resultatet sällan blir bra.

Ska vi börja lägga oss i tuttoperationer måste ju det i rimlighetens namn gälla även på dom som föds som tjejer och tycker att dom har för stora/små tuttar

Och i ärlighetens namn borde vi ju begränsa rätten till alla utseendeförändrande ingrepp, som falukorvsläppar och tatueringar
Skitsnack.

Det var du som for iväg på en jävligt märklig och långsökt tangent som inte över huvud taget hade med sakfrågan att göra.

Det enda jag principiellt bryr mig om är NÄR man ska få lov att göra dylika ingrepp och/eller fatta dylika beslut :fakta När du är myndig/mentalt mogen att fatta beslut som enbart rör dig och din kropp, gör precis vad fan du vill. Drick sprit, rök, knulla, kapa av dig kuken eller pattarna, om det nu är vad du verkligen vill så är det helt ok för mig. Men vi ska fan inte vagga in minderåriga i beroenden, missbruk, könsdysfori eller dylikt helt i onödan genom att göra dylika beslut tillgängliga för dem :fakta

Att du inte störs av homosexuella och/eller transor i din omedelbara närhet spelar jävligt liten roll i det här sammanhanget, det finns väldigt många vars liv påverkas i allra högsta grad av de här frågorna.

Och ja, jag tycker att 12 år är alldeles för jävla tidigt för både det och väldigt mycket annat. Inte bara vad gäller att fatta beslut om sin egen lagliga könsidentitet, än mer så när det handlar om fysiska könsaffirmerande åtgärder. Även om juridisk könstillhörighet inte är detsamma som könsaffirmerande fysiska/kemiska åtgärder så menar jag absolut att det ena underlättar för och/eller kan leda till det andra. Vem tror du är mest trolig att genomgå en könsaffirmerande kirurgiskt/kemisk åtgärd, den som övertygades till att och/eller tilläts att ändra sitt juridiska kön från det ena till det andra vid 12 års ålder eller den som uppnår myndig ålder utan att ha genomlidit något av det?

Låter vi 12-åringar fritt bestämma sitt juridiska kön så tror jag inte att det dröjer länge förrän sagda 12-åringar kräver att få genomgå könsaffirmerande fysiska processer/behandlingar i syfte att känna sig hemma i sina nya/lagliga kön, och då tror jag definitivt att de som vurmat för och drivit igenom att sagda 12-åringar skulle ha rätten att fritt bestämma sitt juridiska kön kommer vara jävligt snabba på bollen och kräva att dessa åtgärder ska bli en lagstadgad rättighet.

Jag fattar verkligen inte varför DU inte vill hindra minderåriga och mentalt omogna människor från att fatta illa genomtänkta, permanenta, livsändrande och potentiellt farliga beslut i förtid. Om du nu bryr dig så väldigt lite eftersom det inte påverkar dig över huvud taget, vad har du då att vinna på att minderåriga tillåts fatta beslut som potentiellt kan förstöra resten av deras liv?

Som sagt, det finns jävligt mycket annat vi inte låter minderåriga göra just på grund av att de anses mentalt omogna för uppgiften. De får inte ta körkort, de får inte rösta, de får inte dricka sprit eller röka, de får inte knulla och så vidare. Men du tycker att de är tillräckligt mogna och ska ha rätten att fatta beslut kring huruvida de ska lagligen uppfattas som man eller kvinna oavsett vilket fysiskt kön de fötts till, enbart för att du anser att det inte påverkar dig personligen... Jag måste säga att det känns som en jävligt märklig inställning...

Oavsett vilka åtgärder vi vidtar så kan vi i dagsläget inte ändra vår grundläggande biologi. Om nu den där "ändringen på pappret" är så jävla meningslös och ofarlig, varför envisas då du och övriga vänstern med att den är så fruktansvärt viktig? Om det faktum att du fötts med en penis inte nödvändigtvis gör dig till man, varför anses det "könsaffirmerande" och varför blir du per automatik en kvinna om du bestämmer dig för att kapa av den? Om genus bara är en social konstruktion, varför är det då affirmerande att på kemisk eller kirurgisk väg modifiera det rent kroppsliga?

Som sagt, när du väl är myndig får du göra precis vad fan du vill med din egen kropp. Kapa picken, operera dit en mekanisk, förstora tuttarna, krymp dem, kapa av dem, fettsug här och tillsätt där, du kan fullkomligt vända ut och in på dig själv för allt jag bryr mig. Den som tror att det ska förändra något meningsfullt anser jag är snett på det, och jag vill verkligen inte förmedla en vanföreställning kring detta till de som är för unga för att på allvar kunna förstå och fatta informerande beslut kring dessa frågor :fakta

Låt barn vara barn, låt dem fatta dåliga beslut när de väl är vuxna/mogna nog att göra det. Innan dess är det samhällets uppgift att skydda dem, inte minst från sig själva.
 
Last edited:
Låt barn vara barn, låt dem fatta dåliga beslut när de väl är vuxna/mogna nog att göra det. Innan dess är det samhällets uppgift att skydda dem, inte minst från sig själva.

Röstade du på ett parti som vill slänga 13åringar i fängelse?
 
Röstade du på ett parti som vill slänga 13åringar i fängelse?
Är man gammal nog att mörda är man gammal nog att sitta i fängelse. Inte på grund av att man är gammal nog att fatta genomtänkta beslut, utan just på grund av att man inte är det. Om man till följd av diverse faktorer (som att man är både beredd och kapabel att mörda någon) måste hållas åtskild från övriga samhället för övriga samhällets säkerhets skull, då måste man bevisligen också spärras in tills vi kan komma till rätta med det underliggande problemet. Det är ju precis det jag vill trycka på: Barn är inte mogna att fatta genomtänkta beslut, det är samhällets uppgift att skydda dem. Både från illasinnade influenser och från sig själva. Innan de är mogna nog att fatta kloka beslut ska vi inte låta dem fatta dåliga beslut, vi ska i allra möjligaste mån försöka hindra dem från att göra det oavsett vilka medel som krävs :fakta

Givetvis måste vi vidta åtdärder om/när det visar sig att en minderårig trots allt lyckats fatta ett dåligt beslut, att vara minderårig ursäktar inte vilket beteende som helst. Det kan absolut vara en förklaring, men aldrig en ursäkt :fakta
 
Last edited:
Nyheter
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Back
Top