Absolut, men kom hönan eller ägget först?
Hur skall man enligt dig förhindra brott då?
Brott kommer före straff, du vet, inget brott inget straff.
Satsa på ungarna med allt det innebär.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Absolut, men kom hönan eller ägget först?
Hur skall man enligt dig förhindra brott då?
Satsa på ungarna med allt det innebär.
Håller med 100%.
Brott kommer före straff, du vet, inget brott inget straff.
Satsa på ungarna med allt det innebär.

Jotack, satsa på ungarna är en approach som säkerligen fungerar i samhällen utan segregation och klasser, men troligtvis lite sämre i dagens Sverige. Visst kan man säga att satsningen leder till klasslöst och segregationsfritt samhälle, men så ser ofta inte ungdomarna på saken!
I händelseföljd kommer brott före straff, och om man inte har några brott behövs inga straff. Tyvärr är det inte så enkelt i praktiken.
I ett rättssäkert samhälle som Sverige faktiskt till stor del är, så krävs klara bevis för brott för att straff skall kunna delas ut (här faller rättssäkerheten till viss del, då dessa bevis ofta inte är tillräckliga för att det skall vara helt klart att personen är skyldig) Men, när dessa bevis faktiskt finns, skall straffen vara så pass avskräckande att brott inte begås. Speciellt inte för återfallsförbrytare (ca 60% av alla personer som dömts till fängelse blir fällda igen inom 2 års tid.)
Hönan och ägget referensen var ett försök att tydliggöra det faktum att länder med hög brottslighet ofta har hårda straff, men är den höga brottsligheten en reaktion på de hårda straffen? Knappast, det är mycket troligare att det är tvärt om, hög brottslighet leder till hårdare straff.
Det finns studier som bestyrker mitt påstående om hårdare straff = lägre brottslighet, bland annat en gjord i Italien 2007. Där visade det sig att hotet om ett år längre fängelsestraff för ett brott minskade återfall med 15.6%, vilket är en del! Det är dock väldigt svårt att mäta huruvida "nya" brottslingar påverkas av de längre straffen.
Det finns dock även studier som pekar på det motsatta så klart. Men ofta i dessa studier finns det höga tendenser på att brottslingarna inte ser fängelset som ett straff, utan en frihet från alla skyldigheter och krav.
Aja, det var väl allt jag hade att säga... Tycker dock det vore fantastiskt om samhället satsade mer på ungdomarna, det saknas!![]()

Det är ju alltid intressant vad som minskar återfall i brottslighet, men då pratar man redan om människor som är sabbade.
Det finns studier som bestyrker mitt påstående om hårdare straff = lägre brottslighet, bland annat en gjord i Italien 2007. Där visade det sig att hotet om ett år längre fängelsestraff för ett brott minskade återfall med 15.6%, vilket är en del! Det är dock väldigt svårt att mäta huruvida "nya" brottslingar påverkas av de längre straffen.
Är du inte lite väl negativ till människor som varit på glid men är inne på banan igen? Om återfall kan stävjas kommer det ha betydlig effekt i minskning av brott, då mycket som begås är just av återfallsförbrytare.
I ex. Nya Zeeland är böterna för nedskräpning gigantiska. Men sen ligger där inget skräp heller. Till skillnad från Sverige, som på 30år gått från håll Sverige rent till skit överallt.
Fängelserna i Italien är överfulla. Kanske är det därför folk inte vill dit igen?

Beatrice Ask lägger fram de här idéerna för att efter ett helt liv som proffspolitiker så kom hon på hur hon vill ha det, efter att SD lagt motioner av identisk karaktär som hon röstat nej till alltså.
![]()

En majoritet i socialförsäkringsutskottet röstade idag för att avvisa Alliansens förslag om att sänka arbetsgivaravgiften ytterligare för unga![]()
Den som säger att SD inte har inflytande över politiken ljuger!![]()
Den som säger att SD inte har inflytande över politiken ljuger!![]()
|
|
Seriösa mc-kläder till bra pris
Raven Moravia TX Air+: Seri... |
|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |