Mina tankar om försvaret:
1. Avskaffa värnplikten och inför frivillig försvarsutbildning. Givetvis med lön och att utbildningen ger högskolepoäng.
Det kan bli problem att få tillräckligt många intresserade, men detta kan lösas genom skicklig rekrytering och ungdomsverksamhet. Att ungdomsverksamheten är en bra rekryteringsbas är uppenbart. Jag var själv med i FVU och de lyckades göra oss alla (som i början enbart var med för vårt flygintresse) att bli mycket motiverade att göra värnplikt.
2. Försvaret bör inte vara ett invasionsförsvar, det kostar för mycket pengar. Istället ger man alla som får försvarsutbilding gedigna kunskaper inom gerillakrigsföring. Om varenda svensk medborgare skulle ha en sådan utbildning så tror jag vi skulle ha goda möjligheterbesegra en invasionsstyrka oavsett storlek.
F.ö. vill jag gärna att vi behåller vår alliansfrihet. Sverige bör inte gå med i NATO och bli knähund åt USA, men jag är ju lite jävig angående detta.