Vad ska du äta idag?

Kanske lite kalops?
Gjorde den på Onsdagkväll efter ungarna somnat, sen så blev den uppvärmd och lite redd till Torsdagens middag. Glöm inte koka potatisen före den serveras.
Köp hem rödbetor. :tummenupp

Tycker du kalops är gott?:banana
Gör den på älgkött och du kommer att få en oral orgasm.
 
Färdiggrillad kyckling
Mjukt tunnbröd
Avocado
Tomater
Rostad lök
Rydbergs Mangorajasås (alternativt annan kall sås/röra)
Pomme Pinnes

rulla ihop :fakta

smaska i dig

Ja, man skall alltså rulla in pommes pinnes i rullen med allt det andra. :)

Standard på picknicken ute med båten eller de dagar då man inte orkar eller har tid att göra något riktigt i köket.

Ruskigt osofistikerat och med andra ord ingenting för de som har vindsvåning. :mattias

Du hade åtminstonde ett rätt.

Det blev;

1 grillad kyckling
Grönsallad, gurka, fetaost, rödlök, paprika
Mangoraja. Den ultimata kalla såsen tillsammans med Orient. :fakta
 
Det blev spagetti och en "röra"/skåptömning :D på kyckling, bacon, paprika, soltorkade tomater, matlagningsgrädde och pesto.

Stekta champinjoner till det.

Avnjutes framför The Big Bang Theory. :)
 
Pasta och köttfårsås, avslutar med en stor kopp glögg! Inne på tredje flaskan nu. Hinner man lessna på det tills jul?
 
  • Gilla
Reaktioner: SGM
En stor skål med pastasallad. Fick med mig hem från morsan och det passar utmärkt då tjejen är ute och svirar, jag är barnvakt och jag är för lat för att laga mat idag.
Middagsdryck: En GT.
Efterrätt: Kladdig kaka med en rom & cola.

Sen blir det Sopranos för hela slanten, äntligen har jag hittat vettiga versioner på säsong 4-6 :banana
 
Helgrillad(på grillen) rostas med potatiskaka med parmesanost & knaperstekt bacon, rödvinsreduktion med hönsfond och flytande honung( i brist på råsocker) samt ytterligare en sås gjord på passerade palsternackor och grädde, smaksatt med rostad vitlök och en skvätt citron.
Sköljs ner med Barrista Pinotage, rödtjut med en ordentlig doft av kaffe och mörk choklad.

barista-1-240x300.jpg
 
Hästfilé me nå potäter...
Eller neh, de tar jag nån dag jag inte behöver stressa iväg te jobbet.
Fläskfilé me potatisgratäng blir de idag igen :gnissla

Edit: klockan va visst inte efter midnatt.
Men idag åt jag iaf lite sushi till lunch sen stressa jag i mig de ovanstående innan ja drog te jobbet sen har ja några ost/skink chiabattas ja äter på här på jobbet.
 
Last edited:
Potatisgratäng med mycket vitlök
Ruccolasallad med tranbär + valnötter
Oxfile i rödvinssås med grönpeppar, charlottenlök och annat guck i

Smaskens.
 
Jag slog till på stort och stekte upp falukorv och käkade Fusilli till det :rodnar

Ikväll däremot blir det något godare mat, eventuellt tänkte jag göra "pulled pork" som någon här på forumet tipsade om tidigare. Dock skulle jag redan ha påbörjat det isåfall så det kanske bara blir tunnbrödsrullar med korv och såna grejer :)
 
Fläskkött och en Innis & Gunn Rum Cask är en höjdare!

Nästa vecka föreslår jag att du grillar spare ribs med den sjukt godaste glazen som får ögonen att tåras och dina grabbpolare att börja fiska på andra sidan båten när de får sätta tänderna i det himmelskt goda köttet!

Tjaxa sparerib eller allra helst kamben, ca 4-500g per person.
Koka i 45-60 minuter i största kastrullen med ett par buljongtärningar, två halverade lökar, några lagerblad och gärna några pepparkorn.

Ta upp kambenen/revbensspjällen och låt rinna av ordentligt.

Gör "Den-sjukt-goda-Glazen-som-får-grabbar-att-börja-fiska-på-andra-sidan-båten-för-att-komma-över-receptet"

Ingredienser:
För ca 4 personer = 2 kilo kamben/ tunna revbensspjäll:

1 dl japansk soja (den typ man har till sushi, inte den bäcksvarta salta kinesiska varianten)
1 dl flytande honung
1 dl ketchup, gärna den med mindre socker då den är lite tjockare och smakrikare
MINST en matsked Liquid Smoke
En halv - en tumme ingefära, riven
3-5 pressade vitlöksklyftor
Smaka av med salt & peppar
Ta lite mer honung och ketchup om den är för lös...

Pensla på ribsen. Grilla, pensla på mer, upprepa

Servera gärna med en majskolv och en välrostad rotsakslåda med potatisklyftor, palsternacka, morötter och hela, karamelliserade vitlöksklyftor.

Till detta har man givetvis BBQ Chili & Co Kansas City original
KANSAS-small.jpg

Jag är en stor fan av BBQ, så jag tackar för receptet! Jag roar mig med en amerikansk bbq grill emellanåt.
OT: Tipsar om en fantastisk to-die-for varmrökt lax på klotgrillen:
En laxfile, sida med skinn, ca 1,5 kg
2 msk enbär
1 tsk chiliflakes
1/2 dl salt
1 dl socker

Briketter
Blötlagda rökchips hickoryspån en näve, eller en "puck" av äppelträd, en, eller liknande, obs utan bark.

Mortla kryddblandningen, häll över laxfilen, låt vila i rumstemp i en eller ett par timmar i påse. Tänd grillen för indirekt grillning/rökning dvs kolen på ena sidan och gärna aluminiumfolie som avgränsare/värmestrålskydd så inte laxen blir grillad. När briketterna är ljusgrå är de dags att börja.

Lägg rökchips på lite alufolie på glöden/puck direkt på. Lägg laxen med skinnet nedåt på gallret på kalla sidan. Stäng ventilen på locket så den är öppen ca 3-5 mm, lagom temp är ca 110 grader. Det tar 45 min-1,5 tim, beroende på laxfilens tjocklek, kolla lite då och då, det syns när de e klart, den blir riktigt röd och vacker i ytan. Använd grillgallret och skjutsa över laxen på en bricka, så får du den hel och fin.
 
Last edited:
Frukost: nej

lunch: frensch hotdog (ja mitt blod socker är lägre än för en jude i warsavas ghetton..)

Middag: stekt torsk,kokt potatis och remoladsås
 
En påse chips.
 
Älgfärsbiffar med västerbottenost på kantarellbädd med gräddsås gratinerat under västerbottentäcke. Kokt potatis och haricoverts till det.
 
Back
Top