Vad körde ni för moppe?

Suzuki k50 -79

Portad 4-kanalscylinder
Hemgjord kåpa med mässingrör matchad mot
portad trimreedventil
båtförgasare (större )

90 km/h

M
 
En Yamaha DT50 mx såklart!! Av 91 års modell... Toppade 52 km/h :yoparty Världens bästa moppe ;)
 
En klassisk Röd/vit Yamaha FS1 från 84 med Bricka och drev. Buffalostyre

//Danne
 
Själv hade man en Gilera H@K. Blev fel i ordern den jag fick skulle som lätt mc i portugal så större förgasare annan krök etc. =) Toppade ca 120 efter gps =)
 
Har fortfarande min mt5a kvar :) Den är glidarmoppen nr1 och toppar hela 65km/h, utför.
Svag ganska tam, men är grymt härlig att köra.

Den är mer eller mindre avstrypt med 15-45,5 växlat, 16mm insug till originalförgasaren och större makaron i luftburken och större slang till förgasaren. Kromat helsystem drog ner lite på toppfarten motför original, men har nu mycket bättre botten och ser bättre ut :)

Blir att modda en 5½ till 60cc och porta lite, mest på skoj och för att tävla med en gammal klasskompis som också har en mt5a :tungan
 
Jag hade en -91(?) dt50mx på veckodagarna 60cc och 16 fugge, gjorde väl 60 med mig på. På helgerna var det roligare. Maglite fastejpad på framskärmen KX80 -91 :D
 
Har fortfarande min Rieju Drac -01 kvar :D Avstämt rör och småportad avgasport, gör knappa 90 enligt GPS :)
 
började me hpd när ja va runt 10, handväxlad sachs 2-pet me 60cc å bings kyrkportsgasare (17x14?)... noll koll på vart ramen kom ifrån å likaså gaffel... istället för distanser i svingen använde ja en tving vid montering av bakhjul, svingen va nåra cm för bred =P... blev sen våldtagen puch montana å senare en gammal drac (-98). Har kvar de mesta utom dracen... bl.a en "shopper" i lagom schletet skick me flinta 3-pet handväxel...
 
Last edited:
Började med en Suzuki K50 sen blev det: Casal, Puch Dakota x 2 en Casal hybrid med Zundapp 70cc cylinder som sedan byttes mot 250cc HVA och sedan har återfallet till moppe endast blivit en Puch Maxi som avyttrades i höstas.
 
Jag åkte på en SLÖ puch montana och blev ifrån körd hela tiden men tänkte att när jag fyller 16 så kanske det blir tvärtom för jag var inriktad på att ta mc kort ..och så blev det :)
 
Hade två Honda MB-5 (måste ju skilja sig från mängden av MT-5 och Yamaha DT) som jag misshandlade grovt båda två.

Den första var i ganska risigt yttre skick och hade crossdäck på bak. Den var dock fin maskinellt, gjorde omkring 60 med platta och fjortondrev. Blev påkörd av en Nissan King Cab från sidan (inte mitt fel :mattias), varken jag eller moppen mådde så bra av det.

MB-5 nr2, som jag köpte för försäkringspengarna för den första, var en helt otroligt fin 84 som hade stått i garage större delen av sitt liv (detta var -93). Plasten var helt orepad, motorn var inte ens inkörd (50 mil) med strypplattan och "brytskruvar" fortfarande på plats. Lyckades dock sabba skicket på den ganska omgående genom några dikeskörningar och annat klåperi. Sedemera stulen, tyvärr.
 
Uj, vilka minnen. :D Jag hann genom 2 moppar, en Crescent compact och en gammal Gilera, sedan snöade man in på bilar i en 15 år innan man förstod att hojar är skiten.
 
Åkte Suzuki PV fick den ny, körde in den de 100 milen under tiden beställdes grejer, de blev 80cc cyl, 22mm förgasare, trimkrök å pipa drevning, sen gick som ett skollat ... Kollade med bil å den visade 105km på mätaren. Men moppe tog stryk av de fick svetsa ramen 2ggr, å maxade gjorde ja bara ett fåtal ggr kändes inte stabilt med tanke på att pv:n har hjul som en skottkärra =)
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Back
Top