Vad fick dig att le idag?

...

:rofl

20180603-164317.jpg
 
Jag vet inte om det är så lämpligt att le kanske, men ändå.
I källaren i mitt hus finns ett hojgarage med mestadels Harleys.
Det brummar och brakar när dom kör upp på gatan så det är ingen tvekan om när det ska åkas iväg.

I morse brummade och brakade det jättemycket när gänget gav sig av, en stund senare när jag gick förbi såg jag en färsk oljepöl utanför garageporten, följd av en rätt bred oljesträng gatan upp.

Undrar hur det gick :)
 
Räknas ett elakt smajl? Ikväll, Stjärnsund, två framåtlutade motorcykliser körandes i öst-västlig riktning. Efter Stjärnsund har man lagt på makadam (upp till 32 mm storlek) på ca 10 km inför renoveringen av vägen.
 
Att jag fick skäll av min sambo för att jag lyfte lite på framhjulet på hemvägen efter vår hojrunda idag. :hihi
Det må vara lagligare hastigheter på Shivern än Gixxern, men jag är nog ungefär lika mycket huligan, fast på andra sätt istället. :crash
 
Att småglinen för första gången sen de föddes inte bara sov en hel natt utan att störa undertecknad, men tog sovmorgon till kl 7!
 
Att småglinen för första gången sen de föddes inte bara sov en hel natt utan att störa undertecknad, men tog sovmorgon till kl 7!

Fantastiskt!

Jag väntar fortfarande på den natten. Har väntat sen lilltösen kom. Nu är hon drygt ett och ett halvt. Börjar bli less på att inte få sova.

Mina vilda hurrarop till dig!
 
Fantastiskt!

Jag väntar fortfarande på den natten. Har väntat sen lilltösen kom. Nu är hon drygt ett och ett halvt. Börjar bli less på att inte få sova.

Mina vilda hurrarop till dig!
Följer din avkomma min i utvecklingen så har du 2,5 ljuva år framför dig :crash :huvet
 
Last edited:
Förbättringen i känsla efter att ha bytt däck på Darren. :D
34788350_2165576800151522_1742610064692215808_o.jpg34838291_2165577030151499_2833033279676874752_o.jpg

Den har betett sig helt muppigt med de där däcken, faller in i en del kurvor, rätar upp sig i andra, och nervöst fladder i framänden både under kurvtagning och rakt fram. Och den har klättrat runt på minsta ojämnhet i asfalten med.

Jag är inte ett stort fan av framdäck med en vågig rand i mitten som det där, alla sådana jag kört på som är slitna gör framänden lite ostabil och ger en svag självsvängning.

Men nu! Ja, hojen är fortfarande inte något under av stabilitet, men jävlars vad mycket bättre det är .:banana
 
:yoparty:Bugar Polisen följde regler/rekommendationer :tummenupp

Vild polisjakt – mc körde i 200 km/h
Publicerad 14 jun 2018 kl 11.32
En vild polisjakt utspelade sig på E4 mellan Värnamo och Jönköping under torsdagsförmiddagen.

En mc-förare – som färdades i över 200 kilometer i timmen – vägrade stanna.

Polisen fick avbryta efterföljandet.

– Vi hade häng men valde att avbryta för motorcykelförarens och andra trafikanters säkerhet, säger polisens presstalesperson Åsa Willslund.


Jakten började i Värnamo men fortsatte till E4 i höjd med Råslätt.

– En polispatrull i Värnamo noterade en motorcykel som körde fort. Den drog ifrån och vi valde att backa. Uppskattningsvis gick det i upp till 200 kilometer i timmen. Jönköpingspolisen tog vid och vi hade häng ett tag men valde att avbryta för motorcykelförarens och andra trafikanters säkerhet, säger Åsa Willslund, polisens presstalesperson i Jönköping.

Föraren inte funnen
Föraren har inte kunnat lokaliseras.

– Tyvärr har vi inte fått stopp på den. Vi vet inte om den fortsatt gått norrut eller gått av vid någon avfart. Den sista positionen var Råslätt, då var klockan 11.

Polisen uppmanar nu trafikanterna till försiktighet.

– Man får gärna vara försiktiga. Den kommer så fort om man ska göra en omkörning, kolla backspeglarna och var försiktiga.

Svart motorcykel
I nuläget finns inga brottsmisstankar då föraren inte hittats.

– Vi kommer inte skriva något på det, det blir om vi får fatt den. Det blir fortkörning minst, avslutar Åsa Willslund.

Motorcykeln uppges ha varit svart, i övrigt är signalementet vagt.

Källa: https://www.expressen.se/gt/vild-polisjakt-mc-forare-korde-i-200-kmh/
 
Kul. :)
Var någonstans har de bott tills nu? Långt borta eller på gatan?

Har precis flyttat. Bara ett garage inledningsvis, men under maj till oktober har vi två efter ett trevligt samtal med en granne. Innan bodde hojarna bland annat på en uteplats.
 
Back
Top