Vad fick dig att le idag?

SNÖÖÖÖÖ!!!! Tjejen väckte mig klockan 8 imorse (skönt att vara föräldraledig) och sa att det var snö överallt. Fy fan, jag kände mig som ett litet barn igen, ni vet när morsan knackade på dörren och sa att det hade snöat hela natten? Det enda som saknas nu är väl bävernylonoverallen och en pulka att dra till backen.
Nåja, snart är ungen gammal nog att putta nedför backen så det ska bli skönt att ha något att skylla på :D
 
En bekants FB-status:

liten pojke 6år knackar på linus dörr.
linus öppnar - Hej.
pojke -hej, min farmor bor på nummer 18.
linus - okej va trevligt.
pojke - jag tycker du har jättehäftig bil.
Linus - man tackar :) de tycker jag med :)
pojke - tänkte om man kunde få åka med nångång. :) :)

edit:

Och självklart att det är snö på marken :Bugar
Börjar dock bli lite stressad att jag inte fått dit någon ny matta på skotern...
 
Last edited:
Lite vardags action fick mig att le idag :)

Låg precis bakom en likadan Jaguar XJ som jag har, på 30-väg mitt i centrum, helt plötsligt studsar bilen till och höger bakhjul bara flyger iväg upp på trottoaren! Han fortsatte köra kanske 40 meter innan han stannade, jag hade redan fått igång varningsblinkersen och stannade bakom honom. Ur kliver en äldre herre på kanske 70-80 år. Var ju en jävla rusningstrafik så det kändes som jag var tvungen att hjälpa honom.

Tydligen hade han precis hämtat bilen på Mekonomens bilverkstad som ligger ca 200 meter från platsen vi nu stod på, så han gick bort dit medan jag stannade och letade reda på lite hjulmuttrar osv. (hittade 3).

Efter ett tag kommer Mekonomens servicebil och killarna pumpar upp bilen, på med hjulet och dit med 3 muttrar, sen ber dom honom att köra tillbaka till verkstaden så de kan hissa upp den och ta reda på vad som hänt.
Han hade lämnat in den för byte av bakre stötdämpare/fjädrar, så det är ju uppenbart vem som gjort fel. Hoppas nu att de inte bara skruvar dit hjulet ordentligt och tror att det är bra så. Utan även löser en ny bromsskiva osv. Jag såg själv hur han svarvade av skivan mot trottoarkanten när han försökte komma av vägen.


:)
Fredag och öl också förresten!
 
Fick några sms såhär på nattkanten som gjorde mig glad. :)

Vad mysigt :)

Sista SMS'et jag fick va såhär 'Jag vill trycka upp en schampoflaska i din stjärt samtidigt som du pissar i munnen på mig'.

Din flicka är säkert gulligare än mina. Säg hej från mig :)
 
Last edited:
[mjukis]Min tvååriga systerson satt i mitt knä, såg skitgullig ut och tittade på tecknat medans han gjorde gulliga ljud och lekte med sin gummianka. Vanligtvis skiter han fullständigt i morbror och springer till farfar och morfar men idag fick jag 15min uppmärksamhet från Mike <3[/mjukis]
 
Back
Top