Vad f-n pysslar försäkringsbolagen med??

Ska man ha vettig premie måste hojen vara ett par år... för min -97a vtr1000 betalar jag 6600:- helf helår. Helt ok ed tanke på att jag bor i sthlm... :tummenupp

Hojen är fö till salu för runt 40 papp om nån är sugen... :rolleyes:
 
Varför tjatar alla om att det är personskadorna som drar upp premien i sånna fall skulle det väl va trafik delen i försäkringen som var dyrast men det vet ju alla att det är vagnskadan (hel) som är helt sinnessjukt dyr. Ett sätt att få ner premierna skulle vara att tokhöjja självriskerna till låt säga 25 % eller kanske 50 % av hojens värde, då skulle bara dom som klotar drabbas, och det skulle ju vara mer rättvist mot alla andra , ja menar somliga klotar en eller flera gånger per år och andra kan åka ett helt liv utan att ens vara i närheten men dom fåt betala samma premie. stålarna dom sparar på självriskerna borde lätt räcka till att sänka premierna med flera hundra procent.
 
Starstriker skrev:
Den hängde med. Det blev 200.- dyrare i år. Inget jag gråter över.
I den höjningen så ingår numer även förar- och passagerarförsäkringen som kostade 190kr extra om man vill ha den förra året.
Själv kommer jag få premie på 4.000kr hel/hel totalt på mina 2 BMW hojar (3.600 förra året exkl extrafsk). Helt oki när man inte haft kortet så länge, under 30 och bor i stan. :banana
 
Nyheter
Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Back
Top