Vad för skador kan man förvänta sig när motorn kuggar över i kammen?

  • Thread starter Thread starter Kneedrag
  • Start date Start date
Har blivit erbjuden en motor som trycker ur sig olja ur vevhusventilationen. Ska man köpa eller låta den passera? Vad tycker ni kunniga?
Kolvringsbyte och vad kan det bli mer på en sådan?
 
Det beror väl på vad säljaren begär för pris för motorn.

Har blivit erbjuden en motor som trycker ur sig olja ur vevhusventilationen. Ska man köpa eller låta den passera? Vad tycker ni kunniga?
Kolvringsbyte och vad kan det bli mer på en sådan?
 
Har blivit erbjuden en motor som trycker ur sig olja ur vevhusventilationen. Ska man köpa eller låta den passera? Vad tycker ni kunniga?
Kolvringsbyte och vad kan det bli mer på en sådan?

Den skall vara billig...

Det är lite för surt att plocka ner en sådan motor och sen är cylindrarna så repiga att de måste nicasilas om. Då bör kolvarna bytas och givetvis nya ringar. Vips kostar det massor igen....

Har du planer på att behålla cykeln tycker jag det är bäst att köpa en billig men orasad motor och renovera den själv så vet du exakt när allt är bytt.
 
Har blivit erbjuden en motor som trycker ur sig olja ur vevhusventilationen. Ska man köpa eller låta den passera?

Om du inte vet exakt varför den trycker ut oljan - stay away...!

Om det inte beror på att ägaren klantat sig med anslutningen av själva slangen mellan vevhusventilationen och luftburken, eller att samma klant råkat överfylla oljenivån, så beror detta fenomen allt som oftast på att minst en cylinder läcker rejält med kompression rätt ner i vevhuset.

Detta betyder i allra bästa fall kolvringsbyte på en cylinder, men förmodligen handlar det om fler cylindrar och inte bara själva kolvringarna (läs cylinderväggar).

Och även om du fixar detta så har du inte tagit rätt på varför detta fel uppstod. Detta fel är definitivt inte vanligt på 04-06 motorn (om den inte gått 10000+ mil), så det är något som inte står rätt till med just denna motor...Och har den gått en längre sträcka med vevhuskompression så kan du snart se fram emot ett kostsamt byte av vevlager, ramlager och vevaxel då bensinblandad olja endast bör användas på tvåtaktare...

Om priset är rätt kan du däremot överväga att inhandla den enbart som reservdelsdonator.
 
Tack för era svar gentlemän. Ni har övertygat mig, Blir att skumma ebay o blocket under vinter efter en bra motor.
 
Tack för svaren killar.

G-man
Måste vara tidigare ägaren som lämna in den för jobbet som måste kräva det av firman. Jag kan inte det i lagens mening.

Så ventilsallad och har jag tur har kolvarna klarat sig kanske?

Ungefär vad blir det på inköpslistan tror ni? (nya ventiler, nya ventilstyrningar, inslipning av ventiler
En hel kit motorpackningar. Har hittat en topp på ebay med ventiler ska man köpa en sådan och byta rakt av? Kan man göra så? Eller är det något som måste slipas in eller ställas in. men jag e ju tjej så inte lika kunnig som ni på motorrer. Dock är jag jäckligt nyfiken av mig.


Undrar bara vad har det för betydelse att du är en tjej! Citat"Förlåt om jag ställer dumma frågor men jag e ju tjej så inte lika kunnig som ni på motorrer. Dock är jag jäckligt nyfiken av mig." Jag tror dom flesta killar här är inte hellre sådana snillen på motorer, om man läser alla inlägg här på SH:rolleyes:
 
Såg bilderna nu och att renovera är ju inte aktuellt.
Ang motorn som trycker ur olja.
De delar du troligen skulle behöva för att ordna den är ju skrot på din.
"Ska" det vara fel på motorn du köper så bör det vara en trasig växellåda som du kan ta ur din.
Men leta på Ebay så kommer det dyka upp en.
Vintern har precis börjat så stressa inte.
 
Är det här en bluffannons?
http://allegro.pl/yamaha-yzf-r1-silnik-rn12-skrzynia-gwarancja-1000-i3644267415.html

Fick mail
Hello

I sell motorcycle parts because it is damaged - the front wheel, suspension, fairing etc. .. I shop Emil Milewski Emil-Motocykle, ul Wesoła 3 18-220 Czyzew regon.
http://regon.info/10623/emil-milewski-emil-motocykle/

Vad tror ni?
Har sökt på personens namn men ingen med det namnet Emil Milewski bor i den staden. Adressen verkar vara till en postbox. Ingen hemsida men företaget verkar vara registrerat.
 
Hej

jag har hittat en motor till dig (visserligen från 07/08) på ebay. Säljaren har med tysk noggranhet på ett stort antal bilder visat på samtliga skador prydligt med pilar. Det känns väldigt seriöst och "Seller information
bikershopbittner13 99,3% Positive feedback" visar också på en seriös säljare. 600 mil är jag ganska säker på att du kan lita på om orden kommer från en tysk säljare med denna ratingen, och priset inkl frakt 11 300 svenska kronor är konkurrenskraftigt.

Håller man på att sälja sådana här prylar på ebay är det lättare att dra på sig negativ feedback än från försäljare som kränger småprylar från kina.

Sedan får du ju kolla om det bara är att trycka in den i ett chassi från 05 - men jag TROR att det inte skiljer något.

Ta hem verkstadshandböckerna nedan till bägge årsmodellerna och jämför noga innan du bestämmer dig.

Säljaren är noga med att påpeka :

Achtung!!! Der Zylinderkopf, Getriebedeckel und Anlasseraufnahme ist gebrochen!!! Achtung!!!

Bitte schauen Sie sich die Bilder genauer an!!!

Vilket betyder :

Topplockskåpan, växellådskåpan och "Anlasseraufnahme" (google translate visste inte heller, kanske någon på detta forum vet) är trasigt och ber köparen att noga studera bilderna. Vilket känns seriöst


http://www.ebay.com/itm/Yamaha-R1-R...=DE_Motorradteile&hash=item3385ae6897&vxp=mtr
 
Last edited:
såg riktigt schysst ut på bilderna och de detaljerna/kåporna som hade fått sig en törn plockar du snabbt över från "eget lager" så att säga, ska bli spännande att följa ditt projekt :tummenupp
 
Sedan får du ju kolla om det bara är att trycka in den i ett chassi från 05 - men jag TROR att det inte skiljer något.

Förutom att 07-08 motorn har fly-by-wire och därigenom en helt annan ECU och kabelhärva så kommer även avgassystemet att strula. Jag har nämligen för mig att topplockets avgasportar inte har samma utloppsvinkel som 04-06 motorn. Detta innebär att man behöver headers från en 07-08 kombinerat med resten av avgassystemet från en 04-06 (eftersom den har avgassystemet mer centrerat i svingarmstunneln till skillnad från 07-08 där avgassystemet är draget utanför svingen precis innanför höger fotpinne). Sådana avgassystem existerar inte utan måste customtillverkas.
 
Förutom att 07-08 motorn har fly-by-wire och därigenom en helt annan ECU och kabelhärva så kommer även avgassystemet att strula. Jag har nämligen för mig att topplockets avgasportar inte har samma utloppsvinkel som 04-06 motorn. Detta innebär att man behöver headers från en 07-08 kombinerat med resten av avgassystemet från en 04-06 (eftersom den har avgassystemet mer centrerat i svingarmstunneln till skillnad från 07-08 där avgassystemet är draget utanför svingen precis innanför höger fotpinne). Sådana avgassystem existerar inte utan måste customtillverkas.


Tack för rättelsen, jag gick själv in och kollade precis efteråt men fick då ett PM av TS att hon hittat en korrekt motor. Borde tagit bort detta påstående dock.
 
Nyheter
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Back
Top