Växelpeten till husaberg pirat?

Erik U

Åk först du så väntar jag där framme
Gick med
29 Jul 2009
Ort
Borlänge
Hoj
Honda crf450r
Hejsan! En lite fundering om det finns pirat växelpet till husaberg eller måste man köpa en original? Lyckades knäcka min då jag krachade på banan :) . Och vart finns dom i sådanna fall?


Mvh Erik
 
Det går även att laga dom om dom går av. Svetsa ihop dom. Kolla gula sidorna efter mekanisk verkstad med aluminiumsvetsning om du inte vet någon som svetsar aluminium.
 
Här hittar du dem (320kr):
http://server.starwebb.se/~nissesmc/

Klicka på "Växelpedaler" i menyn och välj din Husa. Köp två och lägg en i packningen så du slipper åka hem. Samma kvalitét som orginalet och ser precis lika ut. Ring så kan du säkert få leverans till SM-tävlingarna i Eskilstuna på söndag om du ska dit.

Edit:
Lasse - kommer du ihåg var du fixade den snygga dekoren till din Husa?
 
Last edited:
Här hittar du dem (320kr):
http://server.starwebb.se/~nissesmc/

Klicka på "Växelpedaler" i menyn och välj din Husa. Köp två och lägg en i packningen så du slipper åka hem. Samma kvalitét som orginalet och ser precis lika ut. Ring så kan du säkert få leverans till SM-tävlingarna i Eskilstuna på söndag om du ska dit.

Edit:
Lasse - kommer du ihåg var du fixade den snygga dekoren till din Husa?

Helt rätt. Ha med sig en extra är alltid bra. Eller köpa sig en i stål, många som tävlar har det, just för att slippa att den går av vid marksyning. Angående min hoj, Thorsell reklam i skövde. Kolla deras hemsida. Dom borde ha printmallarna kvar i nån gammal dator.
 
Thorsell kan jag tro det var för de gör ju väldans fina dekaler. Hade precis för mig att du sa vid något tillfälle att de hade skurit dem i Uppsala. Syns på lördag kväll - jag hoppar träningen och stannar istället för att kolla på min kusin som kör SM i rallycross i Strängnäs på lördag. Tänkte skylta lite där med hojjarna så kanske man lockar lite motorintresserade besökare till söndag. Borde ju egentligen ha en stor poster upptejpad på bussen...
 
Tack för alla tipps. Har svetsat ihop den avbruta och inhandlat en i reserv som allid är med nu mera :D..Tänkte prova den idag men var ju ett smärre monsunregn ute och inga regndäck.. inte bra!
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top