CPMS
Medlem med medel-lem
Du menar en sådan här: Manual GSXR1100 89-92
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nicetack för hjälpen! Blir till o plocka ner skönheten och jobba lite i vinter o få till en fin draghoj te nästa sommar då
Hur svårt är det att splitta lådan,renovera och montera ihop den igen o få det o funka?
Är ganska mekkunnig men har aldrig haft isär en gammelgixxer innan, något spec man bör tänka på?
Mvh//Rickard
okej låter kalasen verkstadshandbok har ja redan införskaffat mig^^ så motorn går alltså o dela horizontellt utan att behöva röra veven eller så med andra ord?
![]()
okej låter kalasen verkstadshandbok har ja redan införskaffat mig^^ så motorn går alltså o dela horizontellt utan att behöva röra veven eller så med andra ord?
![]()
jupp, passar i motorer från '86 tom '92. Byt gaffeln och eventuellt axeln som gaffeln hänger i oxo.
Nja, säker på det där? När jag rensade 3:ans drev en av alla gånger så fick jag tag på 89:ans drev, och de passade inte på mina växelaxlar från 86. Ena drevet var 2,5 mm för brett men alla andra mått var identiska (förutom hålet för bussningen), så jag fick svarva ner drevet och bussningen. Bussningen var inte heller samma. Men efter jag svarvat ner 2,5 mm (1 mm på ena sidan, och 1,5 mm på andra) så funkade det! En stund iallafall... Så det verkar inte som att allting är helt utbytbart mellan 1052:an och 1127:an. Men 91-92-grejorna ska ju passa på 89:an iallafall. De har ju samma motor.
Hmmm...nu blev jag lite osäker, men du blandade alltså 89ans med 86ans drev? Undrar om jag inte flyttade över alla drev från en '86a till en 91ans axel. Ska försöka kolla det där...
Hur är det med cuttingen på dreven då? någon som kan säga bu eller bä om gradantalet skiljer sig sinsemellan årsmodellerna?
Mvh//Rickard
Är det någon fara o bygga en värstinglåda utan cut då?
Jag ringde o pratade med www.mc-shopen.se lr något sådant, en kille i karlstad iaf och han påstod att det var samma cutting på alla drev 89-92. Vem har rätt o vem har fel?:S
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |