Växelindikator

Det är extremt lätt att göra själv, jag gjorde det på min gamla Z750.
Bort med sadeln, där under finns en grå kontakt som indikatorn kopplas in i. Sedan drar du bara sladden under tanken och fäster indikatorn på instrumenthuset.
 
Det lät väldigt lätt. Är det en kontakt i den grå dosan eller måste man klippa sladdar och skarva ?
 
:tummenupp gott då sparar man kanske en slant, på kawasaki i Landskrona kostar montering 1000 lapp. Vet inte vilken års modell du körde men jag har 2009.
Ps. Kanske du bor i Hbg ? :hihi
 
Det är en kontakt, och indikatorkontakten passar default (om det är en GiPro) så man slipper skarva.
Jag hade en Z750 -13, men misstänker att det är samma kontakt.
Kontakten ligger lös, tror att det är någon form av diagnostik kontakt, men är osäker. Min var i alla fall grå. Den passar att sätta in på två håll, så du får koppla in och testa så att den kommer rätt.
 
Hittade indikator från fzracing. Deras modell zero ska vara plug and play. Kostade 800 spänn och skickas från Italien där de tillverkas.

Hur kalibreras indikatorn? En videosnutt verkade de som att man hissa upp bakhjulet i luften och sedan växla igenom hela växellådan med 4000 varv . Stämmer det ?
 
Hmm, kan mycket väl vara så på just den indikatorn, men på GiPro så funkar allt direkt utan att kalibrera på något sätt.
Men man måste dock komma ihåg att aktuell växel visas först när du släpper ut kopplingen, så ligger du exempelvis på 6:an och växlar ner till 5:an så syns inte 5 i displayen före du släppt ut kopplingen, samma sak när du växlar upp. Detta beror på att hojen i sig inte har denna elektronik som känner av detta på samma sätt som hojar som har inbygd indikator.
 
Hmm, kan mycket väl vara så på just den indikatorn, men på GiPro så funkar allt direkt utan att kalibrera på något sätt.

Har du någon aning vad som kan vara fel på min Gipro. Ligger på en växel, men indikatorn skifftar om jag ligger på låga varv.
 
Har du någon aning vad som kan vara fel på min Gipro. Ligger på en växel, men indikatorn skifftar om jag ligger på låga varv.

Ingen aning tyvärr :confused: I stort kan det väl bara vara ett av två olika fel, antingen är indikatorn trasig på något sätt, eller så är någon el som styr detta trasig på hojen? Alternativt något glapp i kontakten? Svårt att säga vad som orsaker det. Kan ju be någon firma kolla upp det, exempelvis AvaMC?
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Back
Top