Världens snabbste YAMAHA

Ni har tyvärr alla fel. Den snabbaste är så klart Yamaha Chappy.
Byggdes ursprungligen för att dominera GP 500 då det begav sig. Tyvärr visade den sig vara allt för snabb så de flesta exemplaren står nu utspridda i skumma källarlokaler till synes helt bortglömda. :näsblod
 

Bifogat

  • chap80.jpg
    chap80.jpg
    21.7 KB · Visningar: 58
Don Vesco satte ju några rekord. Han körde 251 mph nånting i början av 70-talet med en streamliner som innehöll två st luftkylda Yamaha TZ 350.

1974 körde han sedan 281,7 MPH med en annan streamliner http://www2.yamaha-motor.fr/actu/IMG/jpg/ym50_doc-12-record.jpg
som innehöll två st Yamaha TZ 750 maskiner.

Yamaha TZ 750 är nog den hårigaste Yamahan jag vet. En sån skulle jag vilja höra live. Tvåtakt rockar! :yoparty

/Jörgen
 
Last edited:
Du kanske borde specifisera dig lite mer på ordet "snabbast", men av sporthojar genom tiderna så är det väl GP knarrar som M1 och TZR500 i rätt händer... det är min gissning iaf!

//Lukas
 
TZ750 ja, var det inte rent av så att dom ändrade reglerna och förbjöd dessa pga av att dom sopade banan med dom andra?
 
Mögel skrev:
2537745 XT säger ja ju......:mad:

Det är något fel med ditt tangentbord. När du skriver T blir det X varannan gång. Du menar TT :D Har en sådan själv och den är så snabb att den inte ens är utrustad med hastighetsmätare. Har hört att det finns knopmätare som tillval, från flygindustrin alltså :tungan
 
Mögel skrev:
2537736 Yamaha xt 600.. Lätt. :tummenupp

XT är inte bara snabbast! Det är även den enda hojen som enbart på gas reser sig på alla 7 växlarna.
 
Last edited:
Lucci skrev:
2538207 Du kanske borde specifisera dig lite mer på ordet "snabbast", men av sporthojar genom tiderna så är det väl GP knarrar som M1 och TZR500 i rätt händer... det är min gissning iaf!

//Lukas
YZR500. :mattias
 
Nyheter
ZX Moto gör en Honda-lik retromodell

Screenshot Titta bakåt u...

Nya Ducati Multistrada V4 Rally

Pressrelease från Ducati (B...

MV Agusta bekräftar ny Brutale

MV Agusta har avslöjat en d...

Yamaha rekordsatsar på GGN

När världens största enduro...

Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Back
Top