Henken
Guest
Själv tycker jag att vägen mot Norrmjöle är skitkul, sen fortsätter man rakt fram istället för att svänga vänster in mot Bettnäs så blir det ännu kurvigare. Inte jättelång men man kan ju åka fram & tillbaka!
Den är helt ok, på tillbakavägen kan du sen köra till Botsmark från Flurkmark och sedan förbi Gravmark, Bullmark och Sävar. Rekommenderas!Jag har blivit rekomenderad att testa Umedalen- Hissjö- Flurkmark. Testar den vägen när jag kommer upp om ett par veckor.
Man brukar få köra slalom mellan björnarna, men det tillför bara lite action!Tack för tipset! Inte mycket med renar och björnar där va?
![]()
Kör du sent på kvällen så kan det vara älgfara!
Dom hör inte mc på samma sätt som bil, så ett vaksamt öga är på sin plats. Alternativt att man åker sist, då klipper någon annan i gruppen någon eventuell älg ;-)
Visst, om man inte gillar kurvor kanske.
Bästa landsvägen är Bullmark-Garvmark alt Gravmark-Bullmark inget slår den sträckan.![]()
Denna väg upptäckte jag att den var nyasfalterad och mycket kurvor som inbjuder till mc-åkning. Synd bara att säsongen är slut nu!Vägen var fan riktigt rolig, lätt bästa i hela Umeåregionen, tom bättre än Gravmark/Bullmark.
Hoppas bara att den inte blir sönderkörd av tung trafik under arbetet med bron i Vännäsby.
Denna väg upptäckte jag att den var nyasfalterad och mycket kurvor som inbjuder till mc-åkning. Synd bara att säsongen är slut nu!Vägen var fan riktigt rolig, lätt bästa i hela Umeåregionen, tom bättre än Gravmark/Bullmark.
Hoppas bara att den inte blir sönderkörd av tung trafik under arbetet med bron i Vännäsby.
Jag körde "Gravmarksvägen" här i veckan när jag nötte mil på nya hojen och mötte två lastbilar från "Vägverket" som sprutade grus/snabbasfalt lite här och där, även i kurvor! Kör försiktigt!! De roligaste kurvorna är det redan fin asfalt på som tur är.
/Jimmy
![]() |
Här är nya BMW R 1300 GS
För mer än fyra decennier s... |
![]() |
BMW Roctane: Det rätta virket
En del motorcyklar är det s... |
![]() |
Över 250 viltolyckor per dag att vänta
Omkring 15 000 olyckor med ... |
![]() |
Fortsatt stort problem med rattsurf
Under 2022 bötfälldes 15 22... |
![]() |
Färre miste livet i vägtrafiken under sommaren
Under de tre sommarmånadern... |
![]() |
Gotland Grand National söker ny mark
Världens största endurotävl... |
![]() |
MV Agusta Brutale 1000 RR Assen
En ny specialutgåva av MV A... |
![]() |
2024 års BMW F 900 GS/Adventure och F 800 GS
BMW Motorrad har presentera... |
![]() |
KTM 890 Adventure R Rally 2024!
Skynda att fynda, endast 70... |
![]() |
Ducati Multistrada fyller tjugo år
Den allsidiga motorcykeln s... |