Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Kung Faux skrev:2255814Tja!
Jag skall köra upp i Katrineholm den 27/6. Det blir min första uppkörning och det kommer gå braHar precis börjat lära känna staden och den är ganska behändig att köra i. Jag kör på centrala trafikskolan just nu och micke är helt ok som lärare ger konstruktiv kritik när det är något som man gör galet. Du får ha det så skoj på BT:n på måndag så tar vi kortet på tisdag
ha de toppen alla nu ska det firas midsommar
![]()
Mvh
//
Kung Faux
Vishy skrev:2256051Tja,
Jasså har du också uppkörning där? Jag har kl 8.30.
Jag kommer åka dit ner med bil och bo på vandrahem. Du kanske vill åka runt en sväng så vi båda klarar uppkörningen? Vad sägs?
Jag kommer vara framme vid katrineholm vid 11 tiden på måndag.
Kung Faux skrev:2256053Ja jag har uppkörningen i katrineholm. Samma tid 08:30. Jag pluggar tills någon timme efter lunch på måndag men vi kan ju höras på eftermiddagen så kan vi kika på staden.
PM kontaktuppgifter så hörs vi.
MVh
//
Johan
MatteKholm skrev:2260748Det fixar du, det är lugnt. Jag fick åka till Kumla å köra upp för hojen iofs, fanns inget ställe att köra promsprovet på här i stan för några år sen. Men seriöst, det är en liten stad, du kommer inte ha några problem. Man kanske ska åka efter er och titta, blir du mindre nervös då?![]()
M3 skrev:2260753tjena, tog precis mitt kort i gbg 3 gången gillt... det tipset jag har är placeringen! svin viktigt! så om du bara placerar dig rätt när du ska sväng på landsväg eller i stan så kommer du och klara det! kör bara som vanligt, jag gjorde tabben första gången och va överdrivet riskmedveten. så va inte det =). placerar du dig bara så kan du nästa göra vikka tabbar som helst! det e mitt tips!
lycka till!
Vishy skrev:2261277Hej,
Det stämmer att det är en liten stad, jag har iof ingen anning hur liten och hur trafikerad staden är efter 9tiden (har uppkörning 8:30).
Måste lära in mig Landsvägkörning, har någon tips för det? Vad man ska tänka på, vilka hastigheter man ska skära kurvorna på o.s.v.
Tackar!
Tjaa!
Tack för tipset!
Jag ska påpeka inför inspektören att det är mitt 3:e uppkörning, Men har du några tips för landsväg? jag behöver lite tips där!
Placeringen får jag se imorgon med körskolan ifall de godkänner mig. ska ta några lektioner inför uppkörning så jag får lite tips!
Tack på förhand!
rogga R6 skrev:2265503skönt för dig bara ut å åka
edit hur gick det för kompisen
ett JÄTTE GRATTIS.....Vishy skrev:2265508Tackar! SKa köra nu med min super sköna R6:a, Även han klarade det!
Lite off-topic
Hur är det med att man kör en R6:a som är stypt på papper men har inga brickor i? Vågar man vara ute och köra med den?
Vishy skrev:2265499Fixade körkortet!!!!!
Kan lätt rekommendera Katrineholm för första uppkörningen, dock var det 3:e uppkörningen för mig, Men det är en STOOOOOR skillnad på trafik i sthlm och ute i Katrineholm, för övrigt är reglerna detsamma
Nä,har inte Katrineholm egna regler?Vishy skrev:2265499Men det är en STOOOOOR skillnad på trafik i sthlm och ute i Katrineholm, för övrigt är reglerna detsamma
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |