Upphöjda Clip-on CBR600rr 07?

Wedell

Superstock 600 med hallonsylt.
Gick med
17 Nov 2004
Ort
Linköping
Hoj
CBR600rr 07a
satt och tänkte lite på att cadda upp och cnc tillverka ett par extra clip on till min CBR600rr 07:a och då har jag lite funderingar över höjningen som är på orginalen och på t.ex. PPtunings 28mm höjda clip on som grevens säljer.

finns det någon som kör en CBR600rr 07-08 etc som kör med vanliga "Icke höjda"? eller skulle detta göra att hojen får en svårare körstil?


tack i förhand :)
 
Tja!

Tänker du rita upp förhöjda så får du gärna maila en kopia på CAD-filen :)

//Christer
 
vad är clip-on?:va och vad använder man det till?

clip-on är en sorts styre som istället för att vara en böjd pinne i form av ett styre som fästs i en "klump" på styret utgörs av två separata handtag som fästs direkt runt gaffelbenen. ganska snyggt och minimalistiskt :)

edit: styre (handlebar) resp clip-on.
 

Bifogat

  • fsa-dh400-handlebar.jpg
    fsa-dh400-handlebar.jpg
    17 KB · Visningar: 68
  • image_1_35356big.jpg
    image_1_35356big.jpg
    27.9 KB · Visningar: 88
Last edited:
clip-on är en sorts styre som istället för att vara en böjd pinne i form av ett styre som fästs i en "klump" på styret utgörs av två separata handtag som fästs direkt runt gaffelbenen. ganska snyggt och minimalistiskt :)

edit: styre (handlebar) resp clip-on.

Tack!:tummenupp nu klarna det...
 
Kan det rekomenderas till min lilla zucke,,?? upphöjd variant menar jag,,
blev sugen iaf,,men blir det touringkänsla??...

Kör du mest/bara landsväg kan det bli en mer avkopplande körställning.

Tänk bara på att clipons till Suzuki 1000 01-04 har olika diameter för höger o vänster clipon 49/50mm :)
 
Jaså olika diameter?,,Bra o veta, :D Visst blir det en massa landsväg o för lite bana,Så honda har förhöjt orignal?. kanske är bra på just den då..?

ja antagligen så är ju styrkronan placerad lägre ner motsvarande sitthöjd än på andra liknande sporthojar :)
 
Kolla på dina clip-on idag. Sitter inte de under gaffelkronan och styrpinnen är i höjd med gaffelkronan. Original borde se ut som ebaylänken men höjden kan givetvis vara annorlunda. Ser dock inte i ebaylänken att de skulle vara förhöjda/upphöjda.
Se denna bilden:
ImageView.aspx

(http://hondamc.com/homc/ImageView.a...v/2008/CBR600RR/_thumbs/MCB6R20088WC_w800.jpg)
Borde gå att mäta på originalet och maila säljaren för att bekräfta.
 
Nyheter
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ...

Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Back
Top