Upphöjda Clip-on CBR600rr 07?

Wedell

Superstock 600 med hallonsylt.
Gick med
17 Nov 2004
Ort
Linköping
Hoj
CBR600rr 07a
satt och tänkte lite på att cadda upp och cnc tillverka ett par extra clip on till min CBR600rr 07:a och då har jag lite funderingar över höjningen som är på orginalen och på t.ex. PPtunings 28mm höjda clip on som grevens säljer.

finns det någon som kör en CBR600rr 07-08 etc som kör med vanliga "Icke höjda"? eller skulle detta göra att hojen får en svårare körstil?


tack i förhand :)
 
Tja!

Tänker du rita upp förhöjda så får du gärna maila en kopia på CAD-filen :)

//Christer
 
vad är clip-on?:va och vad använder man det till?

clip-on är en sorts styre som istället för att vara en böjd pinne i form av ett styre som fästs i en "klump" på styret utgörs av två separata handtag som fästs direkt runt gaffelbenen. ganska snyggt och minimalistiskt :)

edit: styre (handlebar) resp clip-on.
 

Bifogat

  • fsa-dh400-handlebar.jpg
    fsa-dh400-handlebar.jpg
    17 KB · Visningar: 68
  • image_1_35356big.jpg
    image_1_35356big.jpg
    27.9 KB · Visningar: 88
Last edited:
clip-on är en sorts styre som istället för att vara en böjd pinne i form av ett styre som fästs i en "klump" på styret utgörs av två separata handtag som fästs direkt runt gaffelbenen. ganska snyggt och minimalistiskt :)

edit: styre (handlebar) resp clip-on.

Tack!:tummenupp nu klarna det...
 
Kan det rekomenderas till min lilla zucke,,?? upphöjd variant menar jag,,
blev sugen iaf,,men blir det touringkänsla??...

Kör du mest/bara landsväg kan det bli en mer avkopplande körställning.

Tänk bara på att clipons till Suzuki 1000 01-04 har olika diameter för höger o vänster clipon 49/50mm :)
 
Jaså olika diameter?,,Bra o veta, :D Visst blir det en massa landsväg o för lite bana,Så honda har förhöjt orignal?. kanske är bra på just den då..?

ja antagligen så är ju styrkronan placerad lägre ner motsvarande sitthöjd än på andra liknande sporthojar :)
 
Kolla på dina clip-on idag. Sitter inte de under gaffelkronan och styrpinnen är i höjd med gaffelkronan. Original borde se ut som ebaylänken men höjden kan givetvis vara annorlunda. Ser dock inte i ebaylänken att de skulle vara förhöjda/upphöjda.
Se denna bilden:
ImageView.aspx

(http://hondamc.com/homc/ImageView.a...v/2008/CBR600RR/_thumbs/MCB6R20088WC_w800.jpg)
Borde gå att mäta på originalet och maila säljaren för att bekräfta.
 
Nyheter
CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

BMW F 450 GS för prisvärda äventyr

BMW presenterade den länge ...

BSA Thunderbold avtäckt på EICMA

BSA har avtäckt sin fjärde ...

ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

Back
Top