Uppdrag Granskning 28/8 20.00 - Ansvar för vägstandard?

roffe_s

nu med skägg men ännu utan väst & bumse
Gick med
11 Aug 2005
Ort
Piteå
Hoj
2 x 12 dl njurpaj -20 resp -22
Under sommaren och hösten har det i flera trådar och inlägg varit ett herrans liv angående snabelbilens framfart ( B la Petitions-tråden ), avsaknad av vettig skyltning och rent allmänt en sjunkande vägstandard.

Myndigheter och media skriver ju allt för ofta om MC-döden, om de livsfarliga hastigheter vi färdas i och det ena mer fantasifulla förslaget efter det andra framförs angående åtgärder kring de vansinnesfärder vi uppenbarligen gör oss skyldiga till. I Kalla Fakta (?) för några år sedan diskuterades Bulten och RoLLeRs alster förevisades, det är väl en av de senaste gångerna något större mediautrymme uppläts åt motorcyklisterna?

Men hur är det i de olyckor och i de situationer när vi motorcyklister drabbas av andras försumlighet? Hur pigga är myndigheter och samhälle att utkräva ansvar när vi som mc-förare i stället står på de drabbades sida?

På onsdag kl 20.00 kör Uppdrag Granskning tydligen ett program kring "Dödens väg", där bland annat Vagnshäradfallet ägnas stor uppmärksamhet - Efter flera incidenter omkommer slutligen en motorcyklist efter att ha gått omkull på nylagd asfalt med ett friktionsvärde sämre än vinterväg/halkbana.

Om vi MC-förare i alla fall försöker sopa rent framför vår egen dörr när det gäller vår framfart vore det väl inte mer än rimligt om även väghållare, polis och samhälle drar sitt strå till stacken och ägnar oss en tanke när beläggning, reparationsmetoder och räcken i trafikmiljö ska upphandlas?

Vill Ni se programmet hittar Ni info och Trailers här:
Uppdrag granskning (SVT)
Intervju UG (SMC)
Vagnhäradsfallet (SMC)

Vagnhärad.JPG
 
Last edited:
Tack, det programmet ska jag se. Hoppas det blir mer trovärdigt än skräpet tv4 visade 2012 "polisjakt till döds"... Kalla fakta där Ekdal tappade all trovärdighet, enligt mig.
 
Bra!

Vägarna norr om Stockholm är sämre än de jag skrattade åt i Gdansk för tio år sedan!
 
Visst ja, det borde jag ju ha kommit ihåg, tack för påminnelsen! :)

Mmmm, det förefaller vara en väsentlig skillnad på det ansvar den individuelle MC-föraren förväntas ta i f t stora myndigheter och certifierade företag, blir intressant att följa...
Tack, det programmet ska jag se. Hoppas det blir mer trovärdigt än skräpet tv4 visade 2012 "polisjakt till döds"... Kalla fakta där Ekdal tappade all trovärdighet, enligt mig.

Se där - samma åsikt som S.a.n.d.m.a.n. då, inte bara i mina obygder som potthål modell stötdämparknäckare, stora vägsjok snabellagade och allt större frånvaro av riktig skyltning förekommer?
Bra!

Vägarna norr om Stockholm är sämre än de jag skrattade åt i Gdansk för tio år sedan!
 
Last edited:
Även om trafikverket hade satt upp skyltar med "hal vägbana" så hade det fortfarande varit vållande till annans död. Enda sättet att undvika det hade antingen varit att byta hastigheten under tiden vägbanan är hal eller stänga av vägen.

Att exempelvis sätta upp "hal vägbana" säger ju fortfarande inte att vägbanan är hal som såpa, speciellt en motorväg. Absurt att vägverket aldrig åkte dit för vållande till annans död, men där har vi ett seriöst systemfel i svenskt rättsystem.
 
Att man ö.h.t. med teknikaliteter i rättssystemet kan gå ostraffad för något som uppenbart är fel, är rätt skrämmande. Brottslingar utnyttjar ju dessa hål i systemet hela tiden, och så väl myndigheter uppenbarligen.
 
Last edited:
Ja, herregud!!! :3freak :crash
Varför kör man inte den där VTI-friktionsmätarbilen på alla nylagda vägar? :confused:
 
"- ...och enligt dagboken har Ni även kontrollerat snödjupet? På E4:an? I juli?" Man tar sig för pannan...
 
Han verkade allt lite berörd Tingvall. Men det räcker ju tyvärr inte. Hemskt att se hur Trafikverket håller NCC om ryggen trots att de uppenbarligen misskött sig grovt. Blir så arg att det kryper i skinnet på mig...
 
Hur fan vågar vi trafikanter använda dessa perfekta vägar så fel!!! :gnissla
 
Ja, herregud!!! :3freak :crash
Varför kör man inte den där VTI-friktionsmätarbilen på alla nylagda vägar? :confused:
Som jag uppfattade det hade det inte hjälpt i detta fall. Beläggningen var ok inledningsvis men började "blöda" i sommarvärmen.
Däremot ingår det i NCC's uppdrag att kontrollera vägsträckningen 2 ggr i veckan. Det fanns tydligen tecken som tyder på att den kontrollen inte utförts på helt korrekt sätt under just den period då "halkan" uppstod.
 
Försöker kolla på UG på svtplay men det är med teckenspråk wttffffffff:va
 
Som jag uppfattade det hade det inte hjälpt i detta fall. Beläggningen var ok inledningsvis men började "blöda" i sommarvärmen.
Däremot ingår det i NCC's uppdrag att kontrollera vägsträckningen 2 ggr i veckan. Det fanns tydligen tecken som tyder på att den kontrollen inte utförts på helt korrekt sätt under just den period då "halkan" uppstod.

Hade man kört den bilen 2 ggr i veckan hade man nog märkt det.
Å, ja dyrt, men har vi nollvision så har vi!
Men skiter man i en okulärbesiktning så hade man väl skitit i att köra bilen också. :huvet
 
Vilka jävla idioter!!! Ta ert ansvar nu Trafikverket/NCC för att ni klåpat er.
Alla kan vi göra fel men att försöka släta över det med massa jävla svammel och rundbabbel är ju bara att göra fel en gång till. PINSAMT!!!
De borde istället se det som en allvarlig läxa och styra upp sina rutiner och processer.

Sämst var ju protokollet där de påstod att de besiktigat vägen och kontrollerat snödjupet mitt i sommaren, detta får mig att tro att man totalt skitit i att åka ut och besiktiga vägen, utan istället suttit med en kopp kaffe i solen utanför kontoret och kryssat i protokollet utan att ens bry sig, detta medans folk dör på vägarna.

Och det där fånen Clas "nollan" Tingvall, kan han inte bara säga upp sig.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top