Undertrayen till R1 klar "Så här gör man den"

Drkosmos skrev:
Ska ge mig på att bygga ett bakljus med dioder.
Om det funka kanske jag kan bygga några till om nån är intreserad.

Lägger upp bilder när det är klart.


Låter intressant !! upp med bilder när det börja likna nåt !
 
måste säga efter att jag skrolla genom hela tråden att BJÖRN N
är den som fixa nå orginellt å det gillar jag...som jag gorde på min men det tar tid!!!ca 80tim innan det vart bra
min gamla!!
 

Bifogat

  • r1.jpg
    r1.jpg
    68.8 KB · Visningar: 421
gjorde dämparen själv oxå för att det fanns ingen dämpare som passa in på min bakdel puss! hade velat haft en bättre bild :död
 

Bifogat

  • as.jpg
    as.jpg
    33.3 KB · Visningar: 402
Ska oxå ta och försöka mig på något till min lilla kawasaki ja.. har skruvat sönder hela skiten idag.. faan va de var krångel :)
 
Men va FAAAAN, lever denna tråd än........Filip är det du som håller den levande eller :7peta :fakta
 
R1 Uffe skrev:
Men va FAAAAN, lever denna tråd än........Filip är det du som håller den levande eller :7peta :fakta

Japp..bara för att göra dig uppmärksam på att jag vill ha GTA vice city.

Nej bara skoja...Jag e oskyldig !! jag bara hakar på... :rolleyes:
 
På allmän begäran så lägger jag upp en bild på min undertray som den såg ut förra året, har inga färskare bilder ännu..
* Bilden visar bakljus från honda xr, ett ljus som jag tycker smälter in rätt bra i linjerna, trots sin kantighet. (Det finns olika varianter av xr-bakljuset, tror min är någon amerika-modell? I alla fall enligt kvittot.) Vill minnas att bakljusglaset var rätt billigt (120 kr?.. dock risk för demens.) Använde orginalkablaget, borrade hål bakom bakljuset i undertray:en, precis så stort att hållaren för lampan går genom, därefter "låser" lampan fast hållaren när den skruvas på plats.
* I min senaste modifiering (ej på bild) så har jag borrat små hål utmed sidorna i undertray:en i vilka jag försänkt (från "ovansidan" av undertray:en) lysdioder, som blinkers. Tyvärr lödde jag en av dioderna åt fel håll (de små liven är tydligen känsliga för vilken fas man klämmer in elektriciteten genom) så självklart blinkade inte skiten som den skulle.. men i år ska jag få tummen ur och vända alla med rätt fas till, så att säga. Fler bilder kommer under våren.
 

Bifogat

  • 20030629.01.jpg
    20030629.01.jpg
    102.9 KB · Visningar: 131
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top