philsson skrev:den anger antagligen volymen i hela blocket..och INTE hur mycket olja det ska vara?.
Fel. Det ska i 7,5 dec olja
Oljan måste sjunka in i lådan = kör henne på tomgång och fyll på igen
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
philsson skrev:den anger antagligen volymen i hela blocket..och INTE hur mycket olja det ska vara?.
jag har också 0,75L i mil låda... det verkar tydligen vara väldigt normalt bland 125or..Anton_Ljunghusen skrev:Fel. Det ska i 7,5 dec olja
Oljan måste sjunka in i lådan = kör henne på tomgång och fyll på igen
philsson skrev:jag har också 0,75L i mil låda... det verkar tydligen vara väldigt normalt bland 125or..
på att olika 125or jag hört ska ha 0,75 liter.. TZR, NS, NSR osv.. GT, för mig domflästa har runt 0,7x nånting..Solid snake skrev:Vad baserar du dina fakta på?
philsson skrev:på att olika 125or jag hört ska ha 0,75 liter.. TZR, NS, NSR osv.. GT, för mig domflästa har runt 0,7x nånting..

ska väl vara pluggar där som läcker i så fall. Kolla vad som läcker.. eventuellt sätt dit en bricka på varje gaffel. Solid vet nog hur de sitter!.knut-sporthoj skrev:är det svårt att fixa en läckande framgaffel nertill??![]()


Paradoxy skrev:Jag tycker att yamaha ska göra en ny sporthoj. R1 design
Det vore hel läckert![]()
Jag har normalt sett 0,75-0,78 L men om man byter olja ska man tydligen fylla i 0,8 L olja står det klart och tydligt på engelska i min "verkstadhandbok"...philsson skrev:jag har också 0,75L i mil låda... det verkar tydligen vara väldigt normalt bland 125or..
Miss_Orchidee skrev:Jag har normalt sett 0,75-0,78 L men om man byter olja ska man tydligen fylla i 0,8 L olja står det klart och tydligt på engelska i min "verkstadhandbok"...
Baserat på min Yamaha TZR 125cc -89
Men ni kanske har löst det redan?
Har du läst hela texten där?? och i kolumnen??Solid snake skrev:Då är det tryckfel i din bok, för i min och i Antons böcker står det 0,75.
Solid snake skrev:Vad yrar du om?
Miss_Orchidee skrev:Har du läst hela texten där?? och i kolumnen??
tror inte det är tryckfel iof... men... Det står 0,75 om den är ny 0,8 om oljan ska bytas... fråga mig inte varför för det vet ja inte, men det står så
knut-sporthoj skrev:är det svårt att fixa en läckande framgaffel nertill??![]()
Min är faktisk tjejkördSolid snake skrev:I min står det 0,7 och 0,75 när den ska bytas, fast din kanske är nån specialmodell gjord för att gå på bana.![]()
![]()
![]()
Samma årsmodell som din också.

Miss_Orchidee skrev:Min är faktisk tjejkör![]()

Du det va faktisk inte ja som hade isönder den där växel lådan... det va min granne... men nu är den helSolid snake skrev:Jo det är därför den pajar hela tiden, tjejer kan inte röra någonting utan att det ska falla sönder i bitar!![]()
Solid snake skrev:Vad yrar du om?
knut-sporthoj: Varifrån läcker det?
Paradoxy skrev:Ojdå, hade bråttom i skolan. Menar självklart 125'a sporthoj![]()
|
|
Vinn en batteriladdare från CTEK
I samarbete med CTEK har vi... |
|
|
Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Super Adventure och Teide ... |
|
Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!
Boka sommarens härligaste b... |
|
|
|
Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!
Bolaget bakom den dagliga d... |
|
|
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia
Den svenska mc-mässan har v... |
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |