"Trimma" växellägesgivare GSX-R -98

Blyfot

Ny medlem
Gick med
30 Jun 2004
Ort
TokHolM
Hoj
Rutten 1:a
Jag har hört någonstans att det finns momentbegränsning på de lägre växlarna på gsx-r med insprutning, stämmer det? och att det ska va tändningen som påverkar det hela genom att via växellägesgivaren få signal om vilken växel som ligger i. Min tanke är att om det här stämmer så måste man kunna vinna en del krut på de lägre växlarna genom att manipulera givaren så att tändsystemet tror att tex. 5:an ligger i hela tiden, (om nu det är den växeln som det är bäst tändkurva på)?
Är det nå'n som vet om man kan koppla in ett motstånd mellan +eller - och kabeln till ECU:n och hur stort det ska va i så fall?
 
Sök på trådar med "TRE" i så får du många svar, det stämmer att det finns men jag tyckte inte det gjorde så stor skillnad alls på min Gixxer1000 -01 som jag moddade.
 
Nyheter
Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Back
Top