Traila hoj till Spanien?

Tomas72

Medlem
Gick med
6 Jul 2014
Ort
Södra Sverige
Hoj
Ducati Monster 821; Suzuki KingQuad 500 AXi
Nån som har erfarenhet av att ta med hojen ner till Spanien?

Inte köra då, för det hade jag nog inte pallat. Typ ta hojen på kärra ner till spanien vara där en vecka och köra runt och sen köra hem igen... Vad tar det ner? 3 dagar med bil?

Är i Spanien (utanför Barcelona) just nu hos en kompis till tjejen och det finns så mycket härliga vägar härnere... ska nog hit nästa år igen men saknar min lilla Ducce så funderar på hur jag ska få med den :-)

Eller ska man hyra transport på lastbil och sen ta flyget och åka och hämta hojen?

//T
 
Det finns ju fordonståg också, jag googlade lite och det verkade ganska krångligt, inget som helst gemensamt system.
 
Vi brukar åka ner varje vinter med racehojarna. Då kör vi ner en skåpbil på 2 dagar till Barcelona.
Är det en ensam hoj så blir det billigare att köra ner hojen med lastbilstransport och flyga ner. Lastbilstransport för en hoj kostar runt 5000 kr tur och retur om jag inte minns fel.
 
Har kört med jobbet (Volvo) ner till Barcelona-trakterna några gånger. Tar man först båten Göteborg-Kiel kör man resten på 2 dagar utan problem. Då utan släp iofs, men med en del stopp för mat och kaffe.
 
Jag kör ner hojar från Sverige till Spanien du hittar info på min hemsida sportgaraget.se eller fb facebook.com/sportgaraget.eventos
MVH Pekka och Sandra
 
Har ett antal kanmrater som kört ner hojar både i skåpbil och med släp och det tar sin tid med släp, skåpbil eller liknande har sina fördelar, men det tar tid. Dessutom så blir det jku en viss säkerhetsfråga om man inte har ett täckt släp/skåpbil när man stannar för natten.

Jag skulle kolla lastbilstransport kostnad och ta flyget, enda nackdelen är att man då inte har både bil och hoj som alternativa färdmedel. Har man bil + släp så måste man ju fundera över parkeringsmöjligheter för sagda släp när man är på plats också.

Enklast är nog att köpa ett par nya däck, serva upp hojen och dra på sig "sisu" hatten och köra ner, ev med hjälp av Autozug för att ta sig till alperna och sen köra via Rivieran till Spanien.
 
Nyheter
Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Back
Top