Tröttsamma uttryck!

"Joråsattee". Jo då så att vadå?

Att någonting är "ghey". Vadå ghey? Det stavas gay för i helvete!

Sen är det otänkbart att flika in ordet "gay" när det talas om ett objekt/dött ting, för hur fan kan en motorcykel vara gay?
Är tanken formad som en ringmuskel eller vadå?

"Ffs". Kommentar överflödig.


Ja, jag har självt myntat dessa uttryck ett par gånger men de är trots allt tröttsamma i vilket fall.
 
Ett gammalt uttryck jag ogillar är: "peppar peppar ta i trä"

Vad? Varför? Eller va?

De sa det på radion imorse... "Jag har aldrig krockat" Peppar peppar ta i trä...

Jaha? Tvångssyndrom eller? Varför ska du ta i trä för att du aldrig krockat? O varför ska du peppra träet innan?

Förklara någon?
 
Man kan bara mynta ett uttryck en gång.
Mynta betyder nämligen att man ger upphov till nånting.

:mattias

Jag ber om ursäkt, o du ädla tant. :Bugar

Det där är ju Mullemecks favorituttryck, och Mullemeck är GUD.
"Joråsaatte...mmm..."
Klassiskt gubbmummel!

Om det så vore Kungen som myntade (titta Duckie, kan själv!) ovanstående uttryck så vore det lika uttjatat ändå!

Sådeså!

Kom på ett mycket ologiskt uttryck, inte så tröttsamt kanske, men ologiskt.

När det ösregnar/regnar mycket/spöregnar säger amerikanarna/de som pratar engelska att "It´s rainin cats and dogs".

Vadå regnar katter och hundar? Skulle det inte lukta väldigt illa av mosade katter och hundar på gatan då?
Folk skulle halka på avföring, blod osv om det skulle inträffa.

Ologiskt.
 
Last edited:
Kom på ett mycket ologiskt uttryck, inte så tröttsamt kanske, men ologiskt.

När det ösregnar/regnar mycket/spöregnar säger amerikanarna/de som pratar engelska att "It´s rainin cats and dogs".

Vadå regnar katter och hundar? Skulle det inte lukta väldigt illa av mosade katter och hundar på gatan då?
Folk skulle halka på avföring, blod osv om det skulle inträffa.

Ologiskt.

Det är ett så kallat idiom.
Jmf tex "Regnet står som spön i backen" - också helt bisarrt med ändock ett idiom.



(http://sv.wikipedia.org/wiki/Idiom_(språk))

Fan vad man ska behöva upplysa dig idag då!
 
"det är en smaksak", efter att man kommenterat hur någonting såg ut tex. klart som fan det är en smaksak!!! det är inte som att jag försöker konstatera något 100 pocentigt faktum när jag yttrar min åsikt om något! :mad:
 
- Tjenare mannen. Hur mår du då?
- Jo fan. Den hänger å dinglar hehe
- Cool, fick höra detta av en polare och det här är heeeeelt sant.
- Ok, tell me
- Den dära jävla borgerliga regeringen vill ju höja trafikförsäkringen med ytterligare tretti fucking jävla procent!
- Va! Shit asså. Vart är sverige på väg egentligen?! Är det sant?!
- Absolut! Regeringen tycker tydligen att våra "dödsmaskiner" är för farliga..
- Men shit. Fy fan va trist.. men kan undra om de som bestämmer detta inte fått nåt på länge eller inte wheelat någongång i sitt trista liv.
- Ja verkligen! Men det är väl bara att acceptera förändringarna eller nåt... typ..
- Mmm.. men du.. Öhhh, vahettere.. Om detta går igenom ska jag fan "fuck you-börna" utanför slottet eller nåt.
- Klockrent! Det skulle vara brutalt!
- Joråsattee, det är fan nånting att tänka på.
- Word!




:rolleyes:
 
Jag kan bli irriterad när ngn i en argumantion använder sig av du-form för att exemplifiera ngt jag själv ifrågasatt

Dvs om jag ifrågasätter ett resonemang, ta tex ngt rasistiskt, och den andre väljer att kringränna mig med maktspråk genom att köra ett exempel i du-form: "Jörgen, du vet ju hur det är, så fort du kommer på Drottninggatan så står de där, och du försökar komma förbi men då ska de sälja en massa saker eller lura av dig pengar, såna är de allihop, du vet". Det formligen kryper i hela kroppen på mig när ngn gör så i en argumentation.

/J
 
Sen finns den där jobbiga typen som alltid avslutar varenda mening med
"så att säga".

Jag hatar verkligen så att säga! En kompis till mej använder sej av det väldigt ofta, fast hon säger inte så att säga,utan bara "så att sä..." Jag blir så sjukt irriterad!

Något annat som jag också irriterar mej på är uttrycket "fett".
- Ja, det är verkligen fett drygt...!
- Mmm, fett irriterande......
 
Jag stör mig på "Vad heter det?"
Beror nog mest på att jag har börjat säga det.
 
... använder sig av du-form ...
Överhuvudtaget när någon använder "du" i stället för "man" för att beskriva saker och ting så klöks min språkpolissjäl.

"- När du skjuter storvilt måste du ha rätt ammunition."

Så kan man säga om man utbildar jägare, men inte om man bara berättar för någon hur det går till när man jagar som en riktig man.

Detta är ju egentligen en anglicism, precis som "spendera tid" och "göra skillnad". Anglicismer är bara fel. Fel!
 
Jag stör mig på allt som börjar med "jag stör mig på...".

Så ja, jag stör mig på mit eget inlägg. :arg
 
Två uttryck som är väldigt lokalt förankrade här runt Umeå är :
"Ovärt" samt "Värt"

Den yngre generationen använder dessa uttryck flitigt.
 
Två uttryck som är väldigt lokalt förankrade här runt Umeå är :
"Ovärt" samt "Värt"

Den yngre generationen använder dessa uttryck flitigt.

Seriöst! Det där är ju de två värdaste uttrycken som finns! Man kan även öka på värdhetsgraden genom att lägga till prefix; Sjukt värt! Overkligt ovärt!
 
Egentligen inte ett uttryck, men svenskar som lagt sig till med invandrardialekt. Egentligen har jag svårt för invandrare som brer på med överdriven invandrardialekt också. Och nu menar jag inte normal dialekt som uppstår när man pratar ett annat språk än sitt eget utan överdrivet, troligen därför att de tror att det är coolt.
Den ende som låter ens lite rolig med den dialekten är unge Herr Doggelito och jag kan ge mig fan på att han gör det som en parodi.
 
Back
Top