L. Mäkinen
Gudomlig sporthojare
Bisarr tanke att en stad ska bli "klar".
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Speciellt när man har planen att bygga en tunnel i Lera. Ett problem är att Leran lyfter tunneln uppåt precis som vatten lyfter en båt uppåt så därför ska det byggas lagom tunga hus på tunneln för hindra tunnel att flyta uppåt.Bisarr tanke att en stad ska bli "klar".
En kille är inte helt rätt navlad...
Han åt upp sin tvilling i magen...En kille är inte helt rätt navlad...![]()
Eller, för att uttrycka sig så även den ogudaktiga pöbeln (=jag) förstår:Speciellt när man har planen att bygga en tunnel i Lera. Ett problem är att Leran lyfter tunneln uppåt precis som vatten lyfter en båt uppåt så därför ska det byggas lagom tunga hus på tunneln för hindra tunnel att flyta uppåt.
Och lyftkraften varierar beroende på var tunneln går i Göteborgsleran.....
Uppenbart skubbade de flesta Göteborgs politikerna Religion / Kristendoms lektionerna
Matteus 7:24-27
24 Den som hör dessa mina ord och handlar efter dem är som en klok man som byggde sitt hus på berggrund.
25 Regnet öste ner, floden kom, vindarna blåste och kastade sig mot huset, men det rasade inte, eftersom det var byggt på berggrund.
26 Och den som hör dessa mina ord men inte handlar efter dem är som en dåre som byggde sitt hus på sand.
27 Regnet öste ner, floden kom, vindarna blåste och störtade sig mot hans hus, och det rasade och raset blev stort.«
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |