Tomgångsinställning?

A.K.O.A

Ny medlem
Gick med
30 Dec 2003
Ort
Gbg
Hoj
Gs500e
Tja!
Min Gs500e är lite jobbig när det gäller inställning av choken, antar atttomgången måste ställas in för normalt ska man väl kunna dra ned choken till "noll" när den är varm?
Min fråga är nu: Var sitter justeringen, och är det ngn som har tips på hur jag enklast går tillväga?

:tummenupp MYCKET tacksam för svar! :tummenupp
 
Ska du höja tomgången så brukar de va en skruv som sitter fäst synligt. Ska du justera tomgångsskruvarna så sitter dessa oftast fästa under förgasarna mot cylindrarna, dessa kan vara pluggade!
 
HanneZ skrev:
Ska du höja tomgången så brukar de va en skruv som sitter fäst synligt. Ska du justera tomgångsskruvarna så sitter dessa oftast fästa under förgasarna mot cylindrarna, dessa kan vara pluggade!


Woops, där hängde jag inte riktigt med, vad är skillnaden mellan dessa skruvar? Tomgångsskruvarna är för att justera ändlägena eller?
 
Ska du höja tomgången så är det bara en skruv, den kan sitta typ under förgasarna men sticker som sagt ofta ut ordentligt. Hur som helst så går wiren eller liknande till samma ställe där gaswiren fäster i fuggarna så utgå ifrån de och leta vidare
 
Vill minnas att tomgångsjusteringen satt mitt emellan förgasarna på undersidan en ca 1,5 cm stor svart ratt. Om du inte har gjort det så börja med att få förgasarna synkroniserade. Den gs500 jag körde en säsong uppvisade liknande symptom svår att choka ojämn tomgång m m. Efter synkning var det lätt att justera tomgång och choka den. Kall - full choke ingen gas så hoppade den igång. Rumsvarm - halv choke ingen gas. Varm - ingen choke lite gas. Hoppas det hjälper.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top