Tog ut min Varadero XL 1000 -01 igår!

Kent V

Ny medlem
Gick med
30 May 2021
Ort
Hallsberg
Hoj
-01, Honda Varadero XL 1000
Tog ut min Varadero XL 1000 -01 igår från vintervilan, startade galant, tomgång en stund, ett varv på plan och körde ner sidostödet å motorn stannade som brukligt! Satte på mig hela stället och skulle starta igen men det bara klickar!? Kan brytaren på sidostödet hänga sig? Hur får jag ur kontakten?
 
Klickar? Som i att inget händer eller att startsolenoiden låter "KLICK". Låt den stå på laddning i 30 minuter innan du börjar skruva.
 
Tack för fina svar och speciellt "indragen koppling" retar mig grymt ? Tänkte inte alls på det ? Klickningen är med full ström styrka och ljudet kommer från typ reläet under sadeln. Blir rengöring och smörjning efter ritningen ? som aldrig har gjorts! ?
 
Min Yamaha wr250r är helt tyst när man trycker på startknappen med stödet nere. Jag tror det är något annat som är fel!
 
Tror det jag med.. Testade indragen koppling nu å inget händer! Inväntar transporten hem till garaget ?
 
Transporterade hem MC igår kväll ståendes med endast sidostödet nere och innan jag rullade av den från vagnen idag så testade jag igen... Startade direkt!
Tack för tipsen och ha en fortsatt bra dag ?
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top