TL-tråden - v2 !

Rickens köpguide

Kan inte öppna denna.Jag som ville läsa om TRE-mod.....Hjälp!

M V H Tomas:yoparty





Tack o bock.....:tummenupp
 
Last edited:
Tja
Jag har inte tid att gå igenom alla inlägg (frugan och barnen klagar på all hoj-tid) Jag undrar om någon kan enkelt beskriva vad jag skall göra med min hoj TL 1000 S-97. Jag känner soppa lukt i oljan när jag bytte olja. Hojen har gått 2600 mil. Är det något annat man skall åtgärda (barnsjukdomarna) så hojen blir pålitlig??
Jag skulle bli tokglad om hojen blir bra!! Annars får jag byta hoj och det vill jag helst inte, eller.

Gör pirre glad.
 
Tja
Jag har inte tid att gå igenom alla inlägg (frugan och barnen klagar på all hoj-tid) Jag undrar om någon kan enkelt beskriva vad jag skall göra med min hoj TL 1000 S-97. Jag känner soppa lukt i oljan när jag bytte olja. Hojen har gått 2600 mil. Är det något annat man skall åtgärda (barnsjukdomarna) så hojen blir pålitlig??
Jag skulle bli tokglad om hojen blir bra!! Annars får jag byta hoj och det vill jag helst inte, eller.

Gör pirre glad.
Sök på temp-mod eller termostat-mod här i tråden. Du ska hitta utförliga beskrivningar av problemet. Det handlar helt enkelt om det jag skrev i inlägget ovan http://sporthoj.com/forum/showpost.php?p=3960923&postcount=5165.

Sök och läs, och har du frågor sen så hjälper jag dig gärna. Jag och flera andra har moddat våra 97'or just pga det där problemet.

Edit:
Se inlägg http://sporthoj.com/forum/showpost.php?p=3528765&postcount=2659
 
Last edited:
Tack för all hjälp, Jag skall uppgradera min hoj till 98+ systemet så skall väl tempen gå upp...
GOTT NYTT ÅR ALLA V2.a fanaster!!!!
 
Gott nytt twin år på er.
 
Gott nytt år kan ni fan vara själva. Magsjuka från helvetet gjorde att 12-slaget ackompanjerades av frossbrytningar och :arsele känns som om jag har varit på TL-träff :mad:
 
Är det någon som har ett tips på backspeglar att använda till en Fighter moddad TLR?
Det fanns väl ett par solglasögon i hobbex förr med inbyggda speglar i.
 
TJA.
Nån som vet om en bakhugger till en gsxr 750-00 passar till en TLR-00?
M V H Tomas
 
Jag behöver "hakar" till bakre depåstöd. Alltså hakarna som ska gripa om svingens bobbins. Någon som vet om det går att köpa i närheten av SV skåne? Eller det kanske finns någon som har ett extra par liggandes och är villig att skicka, naturligvis mot betalning.
Jag beställde ett par på MC-Huset i Mö men efter div info om förseningar osv osv så fick jag till sist besked att MC-Huset slutat handla av den leverantören. Detta var efter ett icke ringa antal veckors velande och diffusa besked. MC-HUset har fått många chanser av mig genom åren, mest pga att de endast ligger 2 km fr där jag bor. Ingen hade varit gladare än jag om det funkade där men dessvärre så är det sluthandlat där för min del. Inte för den här skitsaken med utebiven beställning utan av helt andra orsaker.

Men nu var det ju hakar. Någon?
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top