TL-tråden - v2 !

Rickens köpguide

Kan inte öppna denna.Jag som ville läsa om TRE-mod.....Hjälp!

M V H Tomas:yoparty





Tack o bock.....:tummenupp
 
Last edited:
Tja
Jag har inte tid att gå igenom alla inlägg (frugan och barnen klagar på all hoj-tid) Jag undrar om någon kan enkelt beskriva vad jag skall göra med min hoj TL 1000 S-97. Jag känner soppa lukt i oljan när jag bytte olja. Hojen har gått 2600 mil. Är det något annat man skall åtgärda (barnsjukdomarna) så hojen blir pålitlig??
Jag skulle bli tokglad om hojen blir bra!! Annars får jag byta hoj och det vill jag helst inte, eller.

Gör pirre glad.
 
Tja
Jag har inte tid att gå igenom alla inlägg (frugan och barnen klagar på all hoj-tid) Jag undrar om någon kan enkelt beskriva vad jag skall göra med min hoj TL 1000 S-97. Jag känner soppa lukt i oljan när jag bytte olja. Hojen har gått 2600 mil. Är det något annat man skall åtgärda (barnsjukdomarna) så hojen blir pålitlig??
Jag skulle bli tokglad om hojen blir bra!! Annars får jag byta hoj och det vill jag helst inte, eller.

Gör pirre glad.
Sök på temp-mod eller termostat-mod här i tråden. Du ska hitta utförliga beskrivningar av problemet. Det handlar helt enkelt om det jag skrev i inlägget ovan http://sporthoj.com/forum/showpost.php?p=3960923&postcount=5165.

Sök och läs, och har du frågor sen så hjälper jag dig gärna. Jag och flera andra har moddat våra 97'or just pga det där problemet.

Edit:
Se inlägg http://sporthoj.com/forum/showpost.php?p=3528765&postcount=2659
 
Last edited:
Tack för all hjälp, Jag skall uppgradera min hoj till 98+ systemet så skall väl tempen gå upp...
GOTT NYTT ÅR ALLA V2.a fanaster!!!!
 
Gott nytt twin år på er.
 
Gott nytt år kan ni fan vara själva. Magsjuka från helvetet gjorde att 12-slaget ackompanjerades av frossbrytningar och :arsele känns som om jag har varit på TL-träff :mad:
 
Är det någon som har ett tips på backspeglar att använda till en Fighter moddad TLR?
Det fanns väl ett par solglasögon i hobbex förr med inbyggda speglar i.
 
TJA.
Nån som vet om en bakhugger till en gsxr 750-00 passar till en TLR-00?
M V H Tomas
 
Jag behöver "hakar" till bakre depåstöd. Alltså hakarna som ska gripa om svingens bobbins. Någon som vet om det går att köpa i närheten av SV skåne? Eller det kanske finns någon som har ett extra par liggandes och är villig att skicka, naturligvis mot betalning.
Jag beställde ett par på MC-Huset i Mö men efter div info om förseningar osv osv så fick jag till sist besked att MC-Huset slutat handla av den leverantören. Detta var efter ett icke ringa antal veckors velande och diffusa besked. MC-HUset har fått många chanser av mig genom åren, mest pga att de endast ligger 2 km fr där jag bor. Ingen hade varit gladare än jag om det funkade där men dessvärre så är det sluthandlat där för min del. Inte för den här skitsaken med utebiven beställning utan av helt andra orsaker.

Men nu var det ju hakar. Någon?
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top