Oki !.....
men hon starta direkt dagen efter. .... klockrent ....![]()
![]()
hur viktigt e d egentligen d här me ventilspelen?????
d ska va 0.12 ...+/- 0.03 .... alltså OK mellan 0.09 - 0.15.
Jag kollade spelen efter att vi drog igång henne och då var spelet på
ena (den som inte e bytt) 0.10 och den som e bytt typ 0.08-0.07.
Men hallå ....de e ju 0.01-0.02 mm ..... d e hundradels mm vi mäter här....
va gör d för skillnad .....
Fler säger som du .... men jag förstår fortfarande inte varför o ingen har kunnat förklara ..... dom säger - d ska va så
![]()
Det är viktigt för med för litet spel så bränner du ventilen. Säger boken 0,12 så tolka det som MINST 0,12. Lite mer gör ingen skada. Har t.o.m hört folk rekomendera 0,20 för 450-iasar där föreskrivet varit 0,16.
Men? Det byttes bara en ventil? Varför detta? Har den ena gått kan inte den andra ha många timmar kvar tycker man.
Utan att vara allt för insatt så modifierar dom som vet vad dom gör t.o.m toppen för längre hållbarhet för titanventiler.
När ventilerna är nya kan man behöva shimsa om dom. Så hade jag varit du så hade jag shimsat om så du har minst 0,12 på bägge ventilerna. Kolla sen spelet OFTA i början så du ser att det inte ändras (gärna fortsättningsvis oxå, enklare än på honda kan det nog inte bli). Minst så ofta som du bytar olja, vilket borde vara efter max 5 h eller så?