Mazda 626 är överlägset den bästa bilen i den prisklassen generellt sett, om än finns det givetvis måndagsexemplar även där. Annars ska du kolla på mitsubishi efter 90, modellerna mellan skiljer det inte direkt något på kvalitet utan det är bara att hitta den som passar dig bäst.
En välskött japan utan rost, bra servicebok med täta intervaller, få ägare och välskött överlag håller många år och är bra mycket billigare och bättre köp än tex en Saab. (säger han som har haft tonvis av saabar) Tex så köpte vi dämpare till tjejens saab 9000 idag, och på det billigaste stället (micro) kostade det 630:- för en framdämpare med fjäderben och det dyraste innan original kostade 1500:-. Jämfört med en mazda så är det dubbla reservdelskostnaden! Och kvalitetet är inte bättre på Saab eller Volvo för den delen heller, dock kanske de är säkrare.
Näe, köp en Mazda 626 runt 90-92, och har den gått över 20000mil så ska du se till att kamremmen är bytt, det tipset har jag fått nyligen.