Tips mottages ang trilskande Kawasaki, vill inte gå rent vid acceleration.

tom_kawa

Ny medlem
Gick med
2 May 2019
Ort
karlshamn
Hoj
kawasaki z 750 1984
Söker nu hjälp efter att alla mina ideer börjat ta slut,Köpt en Kawasaki Z 750 - 1984 som stått stilla i 8 år men varit igång då och då.Det första jag gjorde var att skicka iväg förgasarna på Ultraljuds tvätt eftersom de hade lite gammal beläggning i sig.Alla munstycken kollades noga och blåstes rena med tryckluft,har också sprayat med startgas runt förgasarna men ingen tendens till tjuvluft finns,monterat nya stift,tändkablar och tändhattar,tanken rengjord med ny bensin och nytt extra bränslefilter,ny bränsleslang och ny vaccumslang,Kompressionprov gjort och låg mellan 120-140 psi,Den startar lätt och kräver endast halv choke vid kallstart, varvar upp som den ska i neutral men när man sen börjar köra och gasar på ordentligt så vill den inte varva upp som normalt.FINNS DET NÅGON KUNNIG SOM KÄNNER IGEN DE HÄR SYMPTOMEN.
 
Får den soppa som den ska då?

Rostflagor och annat gammalt joks i tanken som sätter sig i bränslekran/ledning/filter?
 
Ultraljudstvätt av munstycken duger inte och inte urblåsning med tryckluft heller. Man måste mekaniskt raspa igenom munstyckena med ståltråd eller veckad koppartråd. Beläggningarna kan bli stenhårda i munstycken.
Jag vet inte om din modell har vacumtrottlar eller vanliga trottlar men om den har vacumtrottlar så måste de såklart besiktas för hål i membran och att trottlarna löper snorlätt.
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top