tips köp av hoj

Hur många trådar har du startat nu angående köpa ny hoj:va
Ja, kolla så att hojen inte är helt jävla defekt tex.

Krilllan på Limez konto!!!
 
Svara nu åt mig istället ;) Vad kollade du på när du köpte den? Finns faktiskt fler som vill veta haha .. Alla lager (styr, hjul och sving), sprickor i ramen, Allt allt är helt och fint (kåpor, lysen), samt elen .. Något mer?
 
ja kolla allt dä och olja sen testa ja den så den gick bra å lät bra i motorn men det va svårt å höra:P så kolla bromsarna också men det är vell inte så vicktig kostar inte mycket och köpa nya bilägg men skivan ska du kolla på så det inte är nån spricka i den kanske har glömt nått
 
köp inte ktm. dom är så vanliga så man får knappt något för dom längre. kolla på crf450 eller yzf426 som inreggade motarder istället
 
borde rimligtvis betyda att dom är billiga att köpa också....
Dumt att köpa dyrt och sälja billigt
 
så kolla bromsarna också men det är vell inte så vicktig

Nä, bromsarna är ju det minst väsentlig på hela hojen:va

köp inte ktm. dom är så vanliga så man får knappt något för dom längre. kolla på crf450 eller yzf426 som inreggade motarder istället

Grejen är ju den att det är stoooor skillnad på serviceintervallerna mellan en ktm 625 och crf 450/yzf 426:rolleyes: :rolleyes:
 
jag tänkte mest på biläggen fall en hoj är jätte fin och broms beläggena är lite dåliga och man får den till ett bra pris så kanske man ska slå till ändå lr? för det är vell inte så svårt och byta broms bilägg?

aa, bromsskrivorna behöver man inte kolla, dom går ju nästan aldrig sönder och om dem gör det så är dem ju inte så dyra:tummenupp :rolleyes:
 
Jag brukar kolla upp säljaren, se hur hans andra prylar ser ut, dvs om det är välskött etc. Hojen skall vara ren. Kolla under tank o bakfjädring om det är smutsigt. En riktig pedant gör rent där med (jag är inte en av dom).

Hjullager
Styrlager
Packboxar
Svinglager
Missljud i motor (klingande missljud, rassel etc)
Lättstartad kall, går den rent ...
Kolla oljan om den luktar avgaser
Kolla oljan så att den inte har vätska eller avlagringar i sig
Kolla så att avgaserna inte är vita
Kolla gärna tändstift om du kan - skall vara gyllenbrunt
Är den lagd innan (antagligen, det är en motard), kolla subframe om den är svetsad.
Gångtid, när servad sist, vet killen ens hur man ställer ventiler etc.

Vad får du med extra. Följer orginalsystem, orginalblinkers, plåthållare etc. Småskit men det är bökigt att få tag i igen när du skall besikta.

Men samtidigt så har jag gått på några nitar och köpt saker som gått sönder från folk som verkat vettiga. De som har koll på sina grejer säljer inte ut så billigt. Är det för billigt är det oftast av en anledning, typ motorblock sprucket men inte börjat läcka ännu etc.
 
vita avgaser, det är det vell på alla motorer som är kalla, jag vill dock inte se blå avgaser som luktar olja, det är dem man ska vara orolig för :P
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top