Till alla som vistas i trafiken!

Ska du föra det vidare får du nog allt ta och formulera om det där med att du ger "fel" personer företräde.
 
Alla vet redan om att man ska köra snällt och inte krocka, men dom gör det ändå.
 
Alla vet redan om att man ska köra snällt och inte krocka, men dom gör det ändå.

Just därför kan det vara bra om alla uppmärksammar att man skall visa VART man är på väg och visa hänsyn.

Absolut kan jag omformulera att man ger företräde åt "fel" personer. Dock så tycker jag att alla borde prova att vara lite snällare i trafiken. Jag ville nog mest bara uppmärksamma att vi är tillbaka på gatorna, vi är inte odödliga och framför allt så är vi vanliga människor (iaf de flesta av oss :rolleyes: ). Vi syns dåligt i trafiken och därför tycker jag att det är viktigt att upplysa om att de inte kommer få bort oss från gatorna även om de höjer trafikförsäkringen osv.
 
Visa hänsyn i trafiken så kommer vi få ner antalet olyckor, vi kommer att må bättre och alla kommer att trivas med det. Även vi hemska omänskliga puckon och idioter till motorcyklister, som egentligen kan vara vem som helst i din omgivning.

Mycket bra skrivet :tummenupp
 
du har helt rätt, obs mina horn växer ibland, gör inte dina det?

Visst gör dom det, men jag försöker att välja mina tillfällen. Tex inte mitt i stan eller på 30 väg vid skolor...

Så kan jag rekomendera att köra med SMC:s broms och kurvtagningskurs. Man lär sig grymt mycket!
 
Det är många som bör uppmärksamma det du skriver. Det gäller dock inte mig personligen då jag är odödlig och världsbäst på att köra.
Precis, det är sånna som du och jag som man kan tycka borde ha imunitet mot fartböter och annat tjaffs då vi ändå kör som gudar. Men är man inte en av de få med denna begåvning bör man kanske ta åt sig av första inlägget i tråden.
 
Just därför kan det vara bra om alla uppmärksammar att man skall visa VART man är på väg och visa hänsyn..

Ska genast gå ut och skruva dit blinkers på min hoj.:tummenupp
Har varit busig och kört utan de första rundorna i år:huvet
 
Bra där, Pippi!

Vägverket skrev:
Jag kan dock inte utlova att det brev du skrivit kommer att spridas genom Vägverkets försorg, eftersom vi kommunicerar våra budskap i andra former.

Jaså, grushögar är ett sätt att kommunicera? Hade ju inte jag fattat...
 
Visst gör dom det, men jag försöker att välja mina tillfällen. Tex inte mitt i stan eller på 30 väg vid skolor...

Så kan jag rekomendera att köra med SMC:s broms och kurvtagningskurs. Man lär sig grymt mycket!

30 och 50 håller jag oxå men kommer det en go kurva på landet tar man den ju. kör bana så fort man får tillfälle:cdevil
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top