Thundercat-klubben!

Kåpor

Tjena allihopa!!!

Ny här på forumet och samtidigt stolt ägare av en Thundercat -98

Men.......SNYFT........idag hälsade jag och kisen på i ett grusigt dike för första gången i våra liv.....:död Ångest, ilska, förvåning och diverse känslor susar i huvudet på mig nu.
Jag lyckades krasha hela vänstersidans kåpor och bägge blinkersen. SUCK!!!! Min goa båge kräver nu intensivvård........dvs nya kåpor

Till den stora frågan: Var kan jag hitta kåpor tror ni? Typ på Blocket eller kanske någon MC-Tillbehörs butik........
PLEASE HELP ME!!!!!!! Jag vet inte hur jag ska kunna sova mer.........

Tack på förhand för svar!!!!!!!

MVH Jimmy
 
rhino_turbo_kit.jpg


Nu väntar man på kartongen ska komma hem...

Paketet inkluderar...

trim

Nice!
Vad går ett sådant kit löst på?

Pepino: Lider med dig! Gick det bra själv?
Kåpor har jag sett massvis av på ebay.
 
[QUOTE
Vad går ett sådant kit löst på?
[/QUOTE]

ca 12 000 :P.. men det som e bra, det passar till flera hojar ;)
 
Nån vänlig själ som har Elschemat till Thundercat -96, ska sätta larm i hojen och det skulle klart underlätta. :)
 
Hej alla åskkissar!

Tänkte höra hur folk upplever försäkring på Thundercat? Samt hur den är i bränsleförbrukning vid lugn och mer aktiv körning? Är det mer vrid i mellanregistret mot en r6:a? Skall försöka få en jobbarkompis som är ganska precis 20 år att inse att en sådan duger fint till första hoj istället för en r6:a.

JA en sådan skulle nog en annan oxå vara nöjd med:)
 
Hej
Är det någon trevlig skäl som har en tundercat som skulle kunna mäta längd och tjocklek på fram gaffeln?
Jag tror att den skulle passa på min FZR utan större ingrepp.

tak tak..
 
Har haft fullt upp med att pendla mellan jobben (med hojjen) men jag får väl knäppa några bilder och slänga upp då :P
riktigt najs att kunna sova en halvtimme längre för att sedan slänga på skinnstället och åka till jobbet, sen går man och längtar 8 timmar innan man får ta en omväg hem :P
 
Hej på er!

Nu har jag haft min Thundercat i snart tre säsonger. Tyvärr har det inte blivit så mycket åkning den senaste tiden så därför tänkte jag göra mig av med den. Kanske någon av er har någon bekant som borde få uppleva en thundercat?

Hur som helst så finns annonsen här:

http://www.sporthoj.com/annonser/?id=19374
 
Har någon av er en extra strålkastare liggandes?
PM:a mig gärna!

I övrigt, vilka kör med 14/49 setup på drivpaketet?

Mvh J
 
Efter två år som ägare av en dunderkisse har jag nu jag bestämt mig för att lägga thundercattiden bakom mig för att satsa på något lite större. Det har alltså blivit dags att sälja.

Om någon är sugen på en fin och prisvärd thundercat så finns min annons här: http://www.sporthoj.com/annonser/?id=20142
 
Min dunderkisse!

Här är min dunderkisse som jag köpt billigt.
Riktigt bra tryck i motorn, otroligt lättkörd och bekväm.
 

Bifogat

  • mc1.jpg
    mc1.jpg
    78.5 KB · Visningar: 80
  • mc2.jpg
    mc2.jpg
    76.9 KB · Visningar: 88
Last edited:
Nyheter
Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Provkörningsvecka, KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Bike är på plats på sommarv...

Nortons comeback

Norton gör en triumferande ...

Boxer, V3, V4, VR5 och 6-cyl

Teknik – nya mc-motor...

Enfield presenterar sin stora twin

Efter spionbilder, hintar o...

Gotland Ring Bike Week 2026

Packa hojen, damma av hjälm...

Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Back
Top