The return of the 600.

Jag ligger 4-5 efter med min helt orginal mot de som har plockat ut vad som går i sst i någorlunda jämförbar bänk, tappade ytterligare några när jag gjorde den tystare efter att ha legat på gränsen och bänkar idag jämt mot Mozz enligt hans uppgift.

7 borde kunna stämma med fritt flöde så då stämmer det inte med kammar, initierad kille som sa det då så jag litade på den uppgiften.
 
Vet du hur många timmar det kan handla om?

Dom som skötte servicen innan, Geo Tech, gjorde liten sercice vid 150mil ( efter 3 race ) och sen kom den stora servicen med kolvbyte mm vid 300mil ( efter 6 race ). I timmar räknat är det väll mellan 20-25. Hur dom som tagit över servicen nu i Moto2 gör kommer jag inte på om jag hört nån skillnad på. Men jag vet dom sålde motorerna för bra priser. Typ 14-17.000 sek.

Ändringar av kamaxlar fick Supersport göra innan. Man fick ändra duration men inte lyftet. Från iår är väll reglerna nya och mera som Superstock. Så osäker om dom får ändra med kamaxlarna ännu.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top