Termometer för yttertemperatur till hoj?

Hmm ok men fartvinden kyler väl ned givarkroppen? Exempelvis en vindruta på en bil som stått i solen är skapligt varm, kör man bilen 1 mil i 100km/h så torde vindrutan bli svalare.

Enligt SMHI:

attachment.php


Hur skulle det inte kunna bli felvisning? :va
Nej, det blir inte kallare för det blåser.

Ta ditt finger t.ex. Ta en vindstilla, fin, vinterdag. Då värmer fingret upp luften runt om. Blåser det så försvinner denna lilla uppvärmda luft hela tiden. Alltså känns det kallare, fast luften håller samma temp som innan.
 
Lågt ned och helst utsatt för fartvind.

Då slipper man uppstigande värme från däck och bromskivor i största möjliga mån även om man står stilla.

En ir tempmätare - typ pir fungerar ju och ger vägbanetempen stället för lufttempen.

Vägbanetempen är mycket viktigare - då den värsta dödshalkan är ju när varm fuktig luft på nån plusgrad ligger över en vägbana med typ tjäle:näsblod.

Med luftempmätaren måste man gissa sig till när så är fallet.
 
Jo men om vinden ger en kylande effekt så måste det ju kyla ned vad det nu stöter på?

Om man sätter upp en stolpe i 0°C vindstilla miljö så torde den tillslut ha en temperatur på 0°C.

Om man sedan tillsätter 100m/s luftström mot denna stople i samma 0°C miljö borde den väl kylas ned?
 
Nepp inte alls.

Det är bara på värmealstrande föremål som kroppar som köldvind tabeller kan användas.

Jmf med nollgradigt vatten och nollgradig luft - kroppen i vatten förlorar extremt mycket fortare vattnet pga värmeledningsförmågan i vattnet.

I vindfallet som nån sa - ett finger värmer upp luften närmast lite.
Blåser det byts luften ut hela tiden mot ny kall luft.
 
Fan man lär sig något nytt varje dag :tummenupp Tackar för infon.

Känns som att en cykeldator med inbyggd termometer blir det bästa alternativet då, finns det lite att välja mellan =)
 
Det blir ju enklast så.

Sitter sensorn i mätaren - placera den iaf på typ bromsvätskebehållaren så du har lite vind på den.

Då visar den hyfsat rätt när man har lite fart iaf.
 
Hmm ok men fartvinden kyler väl ned givarkroppen? Exempelvis en vindruta på en bil som stått i solen är skapligt varm, kör man bilen 1 mil i 100km/h så torde vindrutan bli svalare.

Enligt SMHI:

attachment.php


Hur skulle det inte kunna bli felvisning? :va

Därför att den där tabellen är bara giltig för kroppar som försöker upprätthålla en temperatur som är högre än luftens temperatur.

För att försöka förklara det enkelt.
Kroppen försöker upprätthålla 37 grader.
Luften har en temperatur på 20 grader.
Då kommer värme hela tiden att transporteras från kroppen till luften då naturen alltid strävar efter att jämna ut temperaturskillnader.
Blåser det så kommer värmetransporten att bli större på grund av att konvektionen ökar då luften rör sig.
Vid vindstilla kommer en frisk person att klara av att upprätthålla normal kroppstemperatur då värmeproduktionen är tillräckligt stor för att motverka köldeffekten.
Blåser det mycket så kommer värmeavgivningen att bli större då den strömmande luften kommer att försöka få ner kroppen till 20 grader och luften rör sig.
Där är alltså din tabell med köldeffekt giltig.

Jämför vi med en temperaturgivare så håller den 20 grader och luften håller 20 grader. Ingen värme transporteras alltså från temperaturgivaren då den har samma temp som omgivningen.
Även om det blåser så kommer ingen värme att överföras då köldeffekten är proportionell mot temperaturskillnaden och temperaturskillnaden är ju 0.

Grunden i värmeöverföring är följande om man tar det lite förenklat.
Överförd värme = Överföringskoefficient * temperaturskillnad.
Eftersom jag inte har några korrekta koefficienter i huvudet så tar jag fiktiva värden. Resonemanget är dock samma.
Låt oss säga att vid stillastående luft så har man koefficienten 1.
Vid 10 sekundmeter så har man koefficienten 2
Vid 20 sekundmeter så har man 3 osv.

För en människa i rumstemp så är då överföringen = 1 * 17 = 17.
Blåser det 10 sekundmeter så blir överföringen = 2*17 = 34. Detta är ju samma som 1*34 vilket skulle innebära en omgivningstemp som är 34 grader under kroppstemp = 3 grader och vindstilla. Köldeffekten skulle då vid 10 sekundmeter och 20 grader motsvara 3 grader och vindstilla.

För en termometer i rumstemp blir samma sak såhär.
Överföring = 1 * 0 = 0
Blåser det 30 sekundmeter så blir det = 4 * 0 = 0.

En termometerkropp är med andra ord inte utsatt för köldeffekt då det inte finns någon temperaturskillnad mot omgivningen.

Undantaget är om du tar ut en varm termometer i kylan. Då kommer värme att överföras från termometern till omgivningen tills termometern antagit omgivningstemperaturen. Denna transport går fortare i blåst.
Med andra ord får du en termometer som reagerar snabbare på temperaturförändringar om den sitter i blåst.
 
Last edited:
Jo men om vinden ger en kylande effekt så måste det ju kyla ned vad det nu stöter på?

Om man sätter upp en stolpe i 0°C vindstilla miljö så torde den tillslut ha en temperatur på 0°C.

Om man sedan tillsätter 100m/s luftström mot denna stople i samma 0°C miljö borde den väl kylas ned?

Nej. Värme transporteras alltid från en varmare massa till en kallare. Har massorna samma temperatur kommer värmeöverföringen att vara 0 oavsett hur mycket det blåser.
Trust me. Några av mina kurser på högskolan innehöll just beräkningar av värmeöverföring och strömningar.
 
Lite trådlyftning då. Min FJR ska få en termometer i present, och kravet är konstant upplyst display, allt ska drivas av 12V, extern givare och gärna vattentät. Det verkar vara omöjliga parametrar? :va Jag har bara hittat den här från Conrad, men det borde ju finnas fler kan man tycka? :gnissla

Och nej, allt det andra mumbojumbot, tidtagarur osv står jag gärna över :fakta
 
1998 köpte jag en "halkvarnare" ämnad för bil (långt ifrån alla bilar hade sådant original på den tiden), den hade belysning och visade temp men var gjord för inomhus klimat. OK den kostade bara några tior så jag tänkte att om den håller ett eller två år på min Africa Twin så är det helt OK.
Nu 15år senare funkar den lika bra som den alltid gjort :banana, har för mig att jag kletade lite silicone vid knapparna men inget mer.
 
Gör en liten snygg låda och sätt den i. :tummenupp
Nja, det känns måttligt snyggt. Isf fäller jag in den i sidopanelerna bredvid instrumentpanelen, det blir ju hyggligt diskret med något som är ca 3*2cm :tummenupp Då blir ju dessutom undersidan rätt så tätad av sig själv, resten fixar jag med lack och silikon.

1998 köpte jag en "halkvarnare" ämnad för bil (långt ifrån alla bilar hade sådant original på den tiden), den hade belysning och visade temp men var gjord för inomhus klimat. OK den kostade bara några tior så jag tänkte att om den håller ett eller två år på min Africa Twin så är det helt OK.
Nu 15år senare funkar den lika bra som den alltid gjort :banana, har för mig att jag kletade lite silicone vid knapparna men inget mer.
Jovisst, men jag tycker dels såna verkar ovanliga idag, kanske för att alla bilar har sånt redan? Dels vill jag ha något jag kan lita på, går den sönder lär den göra det när jag behöver den som mest :huvet Men jag är nog inne på samma spår som dig, lack och silikon får det bli, det skyddar ju mot det mesta! Så länge man bara får det tätt runt displayen så.
 
Varför fäster ni inte bara telefonen på hojen och har Facebook öppet? Då får ni inte bara reda på vädret utan också middagstipps!
 
Dags för en liten uppdatering :)

Det blev en sån här: http://www.ebay.de/itm/Mini-LED-The...?pt=Mess_Prüftechnik&var=&hash=item68cf485564

Liten, diskret och snyggt blått sken :tummenupp Lätt att fäll in i panelen, den ser nästan originial ut :tummenupp Sensorn satte jag på insidan av kåporna, fast utanpå innerkåpan så att säga, bredvid gaffeln iaf. Lite kan det nog visa fel om man står still länge, men så fort man rör på sig minsta lilla så visar den rätt, och den är riktigt snabb på tempförändringar! :Bugar Den har överlevt nån skur och att stå utomhus över natten iaf :) Kabeln och sensorn verkar väldigt robusta! Matning får den via ett relä som styrs av parkeringsljuset, så att jag kan, om jag vill, köra hojen med allt oviktigt avstängt. Handtagsvärmare, 12V-uttag mm styrs också av samma relä.

temometer 1.jpg
Snygg och prydlig display

temometer 2.jpg
Sesnsorn sitter med en 6,35mm kabelklämma från Elfa, passar perfekt
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top