telefonelände

berggren_martin skrev:
Jag kan bara tala för mig själv, men jag har svårt att förstå alla som påstår att de blir stressade utan mobilen. Använder bara mobil om jag absolut måste på något jobb eller liknande. I övrigt är jag mobilfri, kalenderfri, armbandsurfri och TV-fri :tummenupp. Helt underbart, ni borde prova på själva.


Haha! TV-fri och armbandsursfri är underbart!!
 
berggren_martin skrev:
Det är lite av en definitionsfråga, ungefär så länge räknar man med att släktet Homo har funnits. Men visst, det finns ju de som på allvar tror att mänskligheten bara har funnits i några tusen år och att universum dessförinnan skapades på några få dagar av gud.

Dessa sinnesförvirrade id**ter har ju sina ideer :rolleyes: Men ok, jag trodde du menade "människan" i sig... Men fan, 2,5 miljoner år låter mycket även för homosarna..... Men säger du det så... :)
 
Tinatjejen skrev:
Jag brukar tappa bort min jämnt ioch ständigt. Kommer aldrig ihåg om jag har med mig den eller ej heller.
Jag använder den att ringa med, sms, väckarklocka och kalkylator.
Med eller utan, det kvittar tycker jag.

Känner aldrig att jag MÅSTE MÅSTE MÅSTE ha den med.
Men folk brukar bli galna när jag INTE har det, så oftast har jag med den för deras skull.




precis samma sits.. glömmer man eller skiter i att ta med den, får man 14 meddelande på svararen "vafaaanm har du telefonen som analplugg, eller faför svarar du inte" typ..
 
HusaBusa skrev:
precis samma sits.. glömmer man eller skiter i att ta med den, får man 14 meddelande på svararen "vafaaanm har du telefonen som analplugg, eller faför svarar du inte" typ..

Aldrig orkar jag ringa till den där telefonsvararen heller:"du har tio nya meddelanden. Togs emot bla bla bla" :zpy
Ska fan ta bort det där mobilsvaret.

Äh.. folk behöver lära sig att man kan RINGA IGEN om de va nått viktigt.
Känner aldrig att ja måste
ha pengar på kortet jämnt heller, det brukar fyllas på vid varje löning med olika mkt. Och när pengarna är slut, bryr jag mig ÄNNU mindre om ifall telefonen är med eller ej. :)
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top