telefonelände

berggren_martin skrev:
Jag kan bara tala för mig själv, men jag har svårt att förstå alla som påstår att de blir stressade utan mobilen. Använder bara mobil om jag absolut måste på något jobb eller liknande. I övrigt är jag mobilfri, kalenderfri, armbandsurfri och TV-fri :tummenupp. Helt underbart, ni borde prova på själva.


Haha! TV-fri och armbandsursfri är underbart!!
 
berggren_martin skrev:
Det är lite av en definitionsfråga, ungefär så länge räknar man med att släktet Homo har funnits. Men visst, det finns ju de som på allvar tror att mänskligheten bara har funnits i några tusen år och att universum dessförinnan skapades på några få dagar av gud.

Dessa sinnesförvirrade id**ter har ju sina ideer :rolleyes: Men ok, jag trodde du menade "människan" i sig... Men fan, 2,5 miljoner år låter mycket även för homosarna..... Men säger du det så... :)
 
Tinatjejen skrev:
Jag brukar tappa bort min jämnt ioch ständigt. Kommer aldrig ihåg om jag har med mig den eller ej heller.
Jag använder den att ringa med, sms, väckarklocka och kalkylator.
Med eller utan, det kvittar tycker jag.

Känner aldrig att jag MÅSTE MÅSTE MÅSTE ha den med.
Men folk brukar bli galna när jag INTE har det, så oftast har jag med den för deras skull.




precis samma sits.. glömmer man eller skiter i att ta med den, får man 14 meddelande på svararen "vafaaanm har du telefonen som analplugg, eller faför svarar du inte" typ..
 
HusaBusa skrev:
precis samma sits.. glömmer man eller skiter i att ta med den, får man 14 meddelande på svararen "vafaaanm har du telefonen som analplugg, eller faför svarar du inte" typ..

Aldrig orkar jag ringa till den där telefonsvararen heller:"du har tio nya meddelanden. Togs emot bla bla bla" :zpy
Ska fan ta bort det där mobilsvaret.

Äh.. folk behöver lära sig att man kan RINGA IGEN om de va nått viktigt.
Känner aldrig att ja måste
ha pengar på kortet jämnt heller, det brukar fyllas på vid varje löning med olika mkt. Och när pengarna är slut, bryr jag mig ÄNNU mindre om ifall telefonen är med eller ej. :)
 
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top