Tog mig friheten att Klippa in texten så ni slipper öppna SVD.
Publicerat 10 mars 2005 08:04
Skolministern betalade inte lånen
Under en period mellan studier och arbete missade skolminister Ibrahim Baylan att betala av på sina studielån. Fyra gånger fick Centrala studiestödsnämnden (CSN) gå till kronofogden och tvinga Baylan att betala, skriver Expressen.
- Jag har haft dålig ekonomi och varit slarvig, säger skolministern i en kommentar.
Under ett och ett halvt år betalade inte skolministern av på sina lån. 2001 missade Baylan inbetalningar på 3 765 och 4 629 kronor samt två inbetalningar på 681 kronor. Samma år deklarerade han en inkomst på 303 000 kronor.
- Men åren dessförinnan hade jag inte så stora inkomster, säger skolministern.
På CSN konstaterar man att skolministerns betalningsvilja blivit bättre.
- När det väl hamnade hos kronofogden fixade han till det och sedan dess har det gått bra, säger Magnus Forss, pressansvarig på CSN till tidningen.
Baylans studielån uppgår i dag till 269 845 kronor efter fem års studier på universitetet i Umeå.
Amen va faan.. Vad är det för jävla Se & Hör journalistik? Vem faan bryr sig..
Om karln hade haft 300 000+ i skulder till KF och hade snott skolernas pengar hade det varit något att ta upp.. Men vad faan.. En föredetta skuld på sammantaget 8000 kr då karln dessutom var en Svennson... :kocko