Tailriser

fastwheeler

Terminator
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Haparanda
Hoj
Suzuki GSXR 750 -96
Har funderat på att skaffa en tailriser, men har lite planer på att bygga en själv. Borde ju inte vara så svårt.

Nu undrar jag om någon av er har gjort en själv. Vilket material användes, tjockleken, längden (om det var till en GSXR 96 -99) samt ca pris om det gjordes av någon firma ??
 
Jag har gjort tailrisers själv av 6mm aluminium.1cm kortare vid fästet blev 4 cm vid navet. Fick lov att svarva distanser för orginalrisers är svängda.Ju längre sving desto mer bygger det.
 
Behövs verkligen en tailriser till en gsxr? Den har du ju möjlighet att höja bak genom att lägga till bricka/or i övre stötdämparinfästningen.

Så är det då till min -96:a. Om du ska höja mer än så - tjaa, ok (jag skulle inte göra det)

/lastu
 
lastu skrev:
Behövs verkligen en tailriser till en gsxr? Den har du ju möjlighet att höja bak genom att lägga till bricka/or i övre stötdämparinfästningen.

Så är det då till min -96:a. Om du ska höja mer än så - tjaa, ok (jag skulle inte göra det)


Ok, har inte sett förrän nu att det går att lägga brickor i övre fästet. Jag är inte ute efter nån våldsam höjning, så det ska nog räcka.

Tack för svaren.

/Kjell
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top