Dawan
Medlem
Undrar om någon har måtten på en tailraiser för CBR900RR -96. Tänkte göra en på mekanisk verkstad, mycket billigare, max 500 spänn.
Tack på förhand.
Tack på förhand.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
En färdig på s-racing kostar 600 har jag för mig, är det värt 100 spännDawan skrev:Undrar om någon har måtten på en tailraiser för CBR900RR -96. Tänkte göra en på mekanisk verkstad, mycket billigare, max 500 spänn.
Tack på förhand.

Valentinic skrev:1) Skruva lös orginallänkarna.
2) Rita av/skriv upp mått.
3) Korta den totala längden med 3-5mm.
Mina S-racing risers var kanske 3mm kortare och det gjorde 3 cm bak på hojjen. Något sånt.
EDIT: Såg på S-racings hemsida att Firebladens Riser inte alls var lik min, dock kanske du kan använda samma prinsip?![]()
Jag beställde CNC-frästa tailrisers från Tyskland, det kostade 30 € (inklusive frakt) vilket inte ens är 300 spänn, helt klart prisvärt och smidigt.Sniper skrev:En färdig på s-racing kostar 600 har jag för mig, är det värt 100 spänn
och lägga tid på det?
*DanTheMan* skrev:Tailraisers köper man för att det e snyggare ,,sen att hojen inte går att köra sen det kan man ju stå ut med.
Dawan skrev:Tackar för hjälpen, märkte du någon skillnad?
Bestälde just en där ifrån till min zx6r, tror jag,hehe!sgtpepper skrev:Jag beställde CNC-frästa tailrisers från Tyskland, det kostade 30 € (inklusive frakt) vilket inte ens är 300 spänn, helt klart prisvärt och smidigt.
http://www.bikefarmmv.de/hoeherlegung/index.php
Så här står det på sajten:E22 skrev:Bestälde just en där ifrån till min zx6r, tror jag,hehe!
när jag var klar med order skickandet stog det." postleitzahl ist keine zahl ", jag spikar ju lådor, så för mig är det rena TYSKAN ,hehe! är det någon vänlig meniska som kan säga mig vad exakt det betycer???
för övrigt är det Fiiiiiiint när stumpan "svankar" hehe!

Modifier skrev:Vad jag fått förklarat för mig av "racegubbar" är att hojen blir
betydligt snabbare i svängar & mer lätthanterlig.
Vet man ju inte om det stämmer bara på bana eller så men
det blir ju klart snyggare stuk på hojen..![]()
Valentinic skrev:Genom att höjja den bak så får du en brantare gaffelvinkel och ett kortare försprång. De där rejsgubbarna verkar vara riktigt upplysta.
Folkezx9r skrev:Beror väl på vad man har för hoj ???... Hade en ZX9R -96 , o tailrisers på den gjorde underverk. Klart roligare hoj !!!
Modifier skrev:Ok så vad menas med det du skrivit kortare försprång osv
har jag fått korrekt info eller bara blaj![]()
...
/J
Jag skulle gissa att det var ett mail med anvisningar om hur du skall betala osv, jag gjorde en banköverföring till deras tyska konto via min internetbank (SEB), det tog 3-4 dagar.Pentix skrev:Äntligen klantar man sig rejält.... när man har beställt från http://www.bikefarmmv.de/hoeherlegung/index.php så får man ett mail, min dumme fan hinner radera mailet innan jag hinner läsa den! Så frågan lyder, är det en bekräftelse lr måste jag svara på det mailet?
sgtpepper skrev:Jag skulle gissa att det var ett mail med anvisningar om hur du skall betala osv, jag gjorde en banköverföring till deras tyska konto via min internetbank (SEB), det tog 3-4 dagar.
Bäst är nog att skriva till dom och säga att du råkat radera mailet.
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |