Tänd ett ljus! Dödsolyckan 2006-09-06

Det är helt otroligt vilket fantastiskt engagemang ! Det här är nått som kommer att betyda väldigt mycket för Kalles anhöriga !
Fint initiativ ! Skönt att se att det finns så många underbara människor ! Ta hand om varandra !
 
Tack ALLA för en trevlig minnesstund,OM nu sådana kan vara trevliga.
Vill dessutom tacka tjejjerna som lyckades med så mycket på så kort tid som det blev.:tummenupp
Tycker att det är så j...la tragiskt.....
Strongt av Kalles vänner att vara där med humöret så pass högt under dom förhållanderna som rådde.
Skulle vilja skriva så mycket mer..MEN det känns så överflödigt just nu.
VILA I FRID KALLE
 
Stort tack!

Tack ALLA! (inte minst Milla, Nursey och Kakan för fina bilder)

Min dag har idag varit som om hjärnan har varit inlindad i bomull. Den har inte gjort ont, men har inte fattat någonting alls. Jag kunde inte komma idag, men jag tror att jag själv skulle mått bättre om jag kunnat. Mina tankar går till er alla.

/Peter
 
Ja, det var skönt att kunna delta även om jag inte var där igår av diverse olika anledningar. Kände att det skulle bli tajt att hinna idag men ändrade mig ganska snabbt till att vad som än kom i vägen fick kliva undan för detta.

Alla är ni nya för mig(utom kapten), ändå känns det som om jag kommit ganska nära ett par av er. Ni är ena goa killar(gubbar) å tjejer, vilka hjärtan ni har och vilken gemenskap vi har!

Den här gemenskapen och andan, den här fina uppslutningen värdig en hojbroder. V.i.f mannen...

Tackar er alla!

-@
 
Last edited:
Nattbilder

Åkte förbi platsen direkt efter jobbet och tände ett ljus. Tog även ett par bilder.

Gårdagens tur var min första men jag är stum av beundran över sammanhållningen.

Mackan

Ljus.jpgLjus2.jpg
 
Kakan skrev:
2442979 Har fixat till bilderna lägger in några här...

Tack alla för en fin uppslutning och stund vid platsen.
Tack till Kalles vänner som var med och tog hand om alla blommor och ord som sändes till Kalles föräldrar.


Kan någon berätta vad som stod i dikten?
 

Bifogat

  • Clipboard01.gif
    Clipboard01.gif
    16 KB · Visningar: 1,077
Retep skrev:
2443191 Kan någon berätta vad som stod i dikten?

Oj, ska försöka komma ihåg vad jag skrev...

Vila i frid Kalle!
Må änglarna sjunga vackra sånger för dig där du nu är.
Hoppas du får möjlighet att träffa dina nära och kära igen en sista gång i deras drömmar för att få säga farväl.
Mina tankar går även till dina föräldrar, din flickvän och dina vänner och alla andra som söjer dig!
Hoppas vi ses igen på andra sidan.


Edit: Kollade Nurseys foto för den korrekta texten...
 
Last edited:
shit va fint...ville så gärna va med men kom inte loss från jobbet. blir så glad i dessa tråkigheter me alla fina själar här på sh. sammanhållningen e total..tror detta betyder massa för hans familj å vänner. ska försöka ta mig en tur dit i helgen å tända ett ljus...vila i frid kalle!
 
Grymt vackert gjort av er allihopa, skönt att se att man kan bry sig om andra. jag är säker på att det värmer många hjärtan ikväll, i alla fall ett i dalarna, i såna här tragiska stunder.

V.i.f.
 
Milla skrev:
2443220 Oj, ska försöka komma ihåg vad jag skrev...

Vila i frid Kalle!
Må änglarna sjunga vackert för dig där du nu är.
Hoppas du får möjlighet att träffa dina nära och kära igen i deras drömmar för att få säga ett sista farväl.
Mina tankar går även till dina föräldrar, din flickvän och dina vänner.


Nått sånt var det, skrev även i kondoleansboken, så sista delen är jag osäker på då jag inte vet om jag blandar ihop det..

Jag har plåtat din dikt
håller på att redigera bilderna nu de kommer snart
 
Det var en lugn, fin och på nåt konstigt sätt skön stund vi fick uppleva vid kurvan.
Kände en oerhörd värme och gemenskap men också en påtaglig känsla av att riskerna inte är att leka med.

Både skönt och stark av Grufman och Trueblue att ni kom, tror jag talar för alla när jag säger att ni knöt ihop våra tankar och funderingar kring Kalle på ett bra sätt.

Vi kommer fortsätta med våra gruppkörningar, dels för att det är del av våra liv men också för att ni(Grufman och Trueblue) intygade att det var Kalles önskan. För mig kommer det alltid att vara "Kalles Kurva" där vi slår av ordentligt och skänker honom en tanke på våra körningar.

Milla, Nursey och Kakan: Ni är goa tjejer, fortsätt med det!


Mvh Jensa

cl skrev:
2441573 Jensa.
Du vet var jag är. Snälla. Tänd ett ljus för mig också.

Blev fem rosor från oss Christer.
 
Last edited:
Bilder från kvällen (jag blir galen på storleksrestriktionen..kan man komma runt den?)
 

Bifogat

  • Kalle minnesstund2.jpg
    Kalle minnesstund2.jpg
    85 KB · Visningar: 199
  • Kalles minnesstund1.jpg
    Kalles minnesstund1.jpg
    141 KB · Visningar: 185
  • kakan mfl.jpg
    kakan mfl.jpg
    124.5 KB · Visningar: 388
  • Karl o lykta.jpg
    Karl o lykta.jpg
    76 KB · Visningar: 186
  • ljus.jpg
    ljus.jpg
    130.7 KB · Visningar: 168
  • Minne.jpg
    Minne.jpg
    128.6 KB · Visningar: 604
Last edited by a moderator:
vet inte om du komprimerat bilderna, med Image Resizer så blir bilderna komprimerade och man kan välja storlek, scrolla ner lite så ser du den på höger sida, glöm inte att spara original filerna eller välj resize till ny fil så du får behålla originalen

Image Resizer
This PowerToy enables you to resize one or many image files with a right-click.

http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx
 
Satt och gick igenom bilderna från Onsdagen..hittade en med en kille på gul hoj i bakgrunden, grå/beige tröja över stället och svart hjälm. Nån som vet om det kan vara Kalle? Isf är det antaligen den sista bilden som togs...
 
installera Image Resizer och höger klicka sen på en original fil och välj Resize picture ex. 1024x 768 eller 800 x 600, de borde bli så små att de går fint att ladda upp, på advanced kan du fylla i valfri storlek

edit:vet inte om det blir bättre men bara att prova.
 
Last edited:
Fler..
 

Bifogat

  • parkerade2.jpg
    parkerade2.jpg
    88.6 KB · Visningar: 316
  • parkerade.jpg
    parkerade.jpg
    123.5 KB · Visningar: 354
  • platsen.jpg
    platsen.jpg
    92.6 KB · Visningar: 226
  • samlade1.jpg
    samlade1.jpg
    133.9 KB · Visningar: 397
  • samlade2.jpg
    samlade2.jpg
    123.1 KB · Visningar: 448
  • samlade 3.jpg
    samlade 3.jpg
    137.3 KB · Visningar: 458
och sista..

Om Kalles familj vill ha dessa bilder så finns dom alla i hög upplösning :tummenupp
 

Bifogat

  • samlade 4.jpg
    samlade 4.jpg
    136.6 KB · Visningar: 348
  • samlade 5.jpg
    samlade 5.jpg
    107.7 KB · Visningar: 446
Åkte förbi olycksplatsen påvägen hem från stan vid midnatt. Tog ett foto på alla ljus i skenet av fullmånen. En klump i magen efter det inträffade. Andra gången för iår jag åkte landsväg och får va med om sånt här, inte riktigt vad man hade väntat sig. Fast det gör man väl aldrig. Kan inte påstå att jag kände han men pratade med honom ett tag på en SH pubkväll och fick en väldigt positiv bild av honom.

Vila i frid.
 

Bifogat

  • mini.jpg
    mini.jpg
    110.8 KB · Visningar: 697
Åkte förbi kl 01.00

Satt först hemma hela kvällen och vela om man skulle åka förbi eller ej. Hade ingen lust att delta i någon cermoni bland folk som både kände och inte kände Kalle.. Vi åkte ju några gånger spontant. Kändes som man lärde känna han, fast ändå inte. Han var inte en typisk hojkille tycker jag. Han verkade vara så mycket mer.. Nu kände jag inte Kalle privat, vi åkte några gånger. Men man fick intrycket av att han var väldigt smart, att han hade kunnat åstadkoma något meningsfullt med sitt liv, för oss alla andra. Därför gör det allting så sorgligt. Han måste ha varit menad för något större än oss på jorden.

Åkte iväg runt midnatt, för att tända ett ljus och sända en tanke. Hittade först inte vägen, åkte runt i mörkret i någon timma eller så, först norrut..sen vände jag och gav upp. Men där, efter en kurva lystes vägen upp. Fick en klump i halsen, stannade vid vägkanten, stängde av motorn. Allt blev tyst. Månen sken, fick en kuslig känsla av att han var där.

Gick ner, tände ett ljus. Sände en tanke...precis när jag klev in i bilen så slockna ett ljus, och en kall vind svepte förbi, kändes fruktansvärt allting. Åkte hem.

Vif Kalle
 
Nyheter
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Back
Top