Nu är jag för kärnkraft av flera skäl, men inte prismässigt i alla fall.
Jag är nämligen inte alls säker på att det hade varit billigare el sett över året om man istället för vindkraft osv hade investerat i ny kärnkraft. Den gamla hade ändå inte kunnat köras utan stora nyinvesteringar.
Däremot hade vi haft färre svängningar i priset tack vare stabilare baskraft i södra Sverige, dock hade elpriset sannolikt legat betydligt högre sett över året eftersom kärnkraftsel helt enkelt är dyrare än vindkraftsel. Dvs investerings- och driftskostnaderna är mycket större för kärnkraft (det är därför ingen investerar i den idag) än för vindkraft (det är därför så många vill investera i vindkraft). Någonstans har jag läst en siffra på 63 öre/kWh för kärnkraft medan landbaserad vindkraft ligger på 23 öre, havsbaserad typ 33 öre.
Det är det märkliga med att marknadsekonomi helt plötsligt inte skall avgöra kraftslag, det är planekonomi och enskilda politikers åsikter, många gånger enbart populistiskt grundade. Samma dike som man anser att S+MP körde i, tänker nu dagens regering köra i. Mot bättre vetande. S+Mp hade i varje fall en folkomröstning att luta sig emot.